Home PagePorady prawneWysoka cena zdrady – case study 

Wysoka cena zdrady – case study 

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-06-02
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Dziś analizie poddam przypadek dość osobliwy – wypłata zadośćuczynienia za zdradę małżonka.

Przedstawmy pokrótce wydarzenia.

D.M oraz R.J zawarli małżeństwo w 1993 roku. Na przestrzeni lat podczas trwania małżeństwa, parze urodziła się czwórka dzieci. Małżeństwo funkcjonowało na odległość, ponieważ D.M. zarabiał na utrzymanie rodziny za granicą, a do Polski przyjeżdżał co kilka miesięcy, podobnie jak jego przyjaciel S.J.

W tajemnicy przed małżonkiem, od co najmniej 1997 roku, R.J. utrzymywała kontakty seksualne z S.J. (kolegąmęża). W 2006 roku D.M. zaczął nabierać podejrzeń co do natury relacji S.J i R.J., a sama R.J. w międzyczasie zaszła w ciążę.

W 2007 roku, R.J. wniosła pozew o separację, a dwa lata później pozew o rozwód z D.M., który w postępowaniu nie brał czynnego udziału. Z tego powodu rozwód orzeczony został z winy D.M.

Przeprowadzone zostały także badania genetyczne czwórki dzieci urodzonych D.M i R.J., które wykazały, iż D.M. nie jest ojcem żadnego z nich.

Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że D.M. stracił poczucie własnej wartości i więzi z dziećmi. Po powrocie do Polski czuł się poniżony i wstydził się wychodzić z domu. R.J. i S.J. zawarli związek małżeński i zamieszkali razem z czwórką dzieci.

Według Sądu Rejonowego orzekającego na skutek powództwa D.M., R.J. naruszyła cześć i dobre imię D.M., który przez jej kłamstwa, obłudę i zdradę stracił szacunek nie tylko ludzi wokół ale i szacunek do samego siebie. Podobnie względem D.M. zachował się S.J., który według Sądu naraził powoda na poniżenie i utratę pewności siebie.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności, Sąd Rejonowy postanowił, że powodowi (D.M.) przysługuje pieniężne zadośćuczynienie za doznane naruszenie dóbr osobistych, w zróżnicowanej wysokości: 20 000 zł od pozwanej R.J. i 10 000 zł od pozwanego S.J..

Co ciekawe, to nie koniec tej sprawy.

Zarówno pozwany S.J., jak i pozwana R.J. wnieśli apelację od wyroku przytoczonego powyżej. W 2015 roku apelacja ta została oddalona przez Sąd Okręgowy, który dodatkowo podwyższył zasądzone od S.J. zadośćuczynienie do kwoty 15 000 zł., podkreślając wieloletnie okłamywanie D.M., którego narazili na utratę więzi rodzinnych oraz czci i godności osobistej.

Jak widać istnieją przypadki, w których za zdradę przyjdzie słono zapłacić.

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Wysoka cena zdrady – case study ”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł