Home PagePorady prawneWniosek o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie wzór

Wniosek o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie wzór

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-07-01

Szanowni Państwo. Często w wynikach wyszukiwania w Internecie pojawia się zapytanie o wzór Wniosku o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Często też sami Klienci zwracają się do nas z zapytaniem o napisanie jedynie samego wniosku o kontakty z dzieckiem. Rozumiemy, iż nie każdy z Państwa kto trafia na naszą stronę chce lub może być naszym klientem. Siłą rzeczy jako Kancelaria prawa rodzinnego ulokowana w Poznaniu raczej sprawy o kontakty, czy rozwód prowadzimy w Poznaniu, czy w innych wielkopolskich sądach jak Kalisz, Konin, czy Piła.

Niemniej jednak zdecydowaliśmy się przedstawić w niniejszym wpisie prosty wzór Wniosku o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie, który możecie Państwo wykorzystać w swojej sprawie, albo po prostu zapoznać się jak takie pismo wygląda. 

Od razu musimy jednak dodać, iż każda sprawa jest inna, każda sprawa jest indywidualna. Różne okoliczności zachodzą, różne cele przyświecają innym osobom. 

Dlatego też zachęcamy w każdej sprawie prawnej, nie tylko rodzinnej, czy rozwodowej, do konsultacji z prawnikiem. W Internecie wiedzy znaleźć można wiele, jednak jedynie wieloletnie doświadczenie pozwala na określenie co w tej internetowej wiedzy jest tylko szumem, a co będzie miało znaczenie w Państwa sprawie o kontakty z dzieckiem.

Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

 

 

 

 

Poznań, dnia………………………. r.

1Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu

Wydział IV Rodzinny i Nieletnich

ul. Młyńska 1a61-729 Poznań

Wnioskodawca: …………………….zam. ……………………………………PESEL:…………………………………

Uczestnik:………………………………zam. ……………………………………PESEL: …………………………………

2Opłata sądowa: 100 zł

 

 

Wniosek o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie

Działając w imieniu własnym, wnoszę o:

 1. Uregulowanie kontaktów wnioskodawcy……………………… (ojciec małoletniego) z małoletnim……………………….. urodzonym dnia…………………… w……… , poprzez orzeczenie, że kontakty te będą odbywały się w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, do którego będzie zabierał małoletniego poza miejsce jego stałego zamieszkania w następujących terminach:
 1. w każdą II i IV sobotę miesiąca od godziny 15:00 do godziny 20:00,
 2. w każdą I i III niedzielę miesiąca od godziny 09:00 do godziny 15:00,
 3. w pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy w latach nieparzystych,
 4. w każdy drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy w latach parzystych, przy czym wszystkie wizyty będą trwały od godziny 11.00 do godziny 18.00, z zobowiązaniem Wnioskodawcy do każdorazowego odbierania dziecka, a następnie do jego odprowadzania po skończonej wizycie do miejsca zamieszkania Uczestnika postępowania,
 5. poza miejsce jego stałego zamieszkania na okres: 1-31 sierpnia,
 6. dodatkowo wnioskodawca będzie miał prawo do kontaktu z małoletnim dzieckiem stron za pośrednictwem środków masowego przekazu: kontaktu telefonicznego oraz za pomocą Skype’a w każdą środę i piątek w godzinach między: 16:00 a 18:30;
 1. przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, celem ustalenia więzi jakie łączą wnioskodawcę z małoletnim dzieckiem stron, zdolności wychowawczych oraz sprawowania opieki przez wnioskodawcę nad dzieckiem stron, uniemożliwiania kontaktów wnioskodawcy z dzieckiem przez uczestniczkę postępowania;
 2. przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków:

1. …………………………………………zam.………………………………… celem ustalenia faktu więzi jakie łączą wnioskodawcę z małoletnim dzieckiem stron, zdolności wychowawczych oraz sprawowania opieki przez wnioskodawcę nad dzieckiem stron, uniemożliwiania kontaktów wnioskodawcy z dzieckiem przez uczestniczkę postępowania;

 1. zabezpieczenie wniosku poprzez uregulowanie kontaktów wnioskodawcy ………………..z małoletnim dzieckiem stron ……………………….. urodzonym dnia …………………………….. w……………., w ten sposób, iż kontakty wnioskodawcy z małoletnim dzieckiem stron będą się odbywały w każdą II i IV sobotę miesiąca od godziny 15:00 do godziny 20:00 oraz w każdą I i III niedzielę miesiąca od godziny 09:00 do godziny 15:00;
 2. zasądzenie od uczestniczki postępowania na rzecz wnioskodawcy kosztów postępowania według norm przepisanych.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu należy podać z jakich powodów nie dochodzi do kontaktów z dzieckiem, w jakim wieku jest dziecko, jak również jaki jest związek emocjonalny wnioskodawcy z dzieckiem. Wnioskodawca powinien w dokładny sposób określić gdzie i kiedy kontakty mają się odbywać, czy mają odbywać się w obecności uczestnika, czy też bez obecności tego rodzica, który bezpośrednio sprawuje władzę rodzicielską nad dzieckiem i wskazać powody, dla których kontakty te mają się odbywać we wskazany sposób.

…………………………………………(podpis wnioskodawcy)

Załączniki:

 1. odpis wniosku wraz z załącznikami;
 2. dowód uiszczenia opłaty sądowej;
 3. odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
 4. dokumenty wskazane w treści wniosku.

___________________________________________________________________________

Objaśnienia:

1Sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem rozpoznawane są przez Sąd Rejonowy-Wydział Rodzinny i Nieletnich, w którego okręgu dziecko ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu (za wyjątkiem spraw rozstrzyganych w toku postępowania rozwodowego). W przypadku mieszkańców Poznania, w zależności od dokładnego miejsca zamieszkania dziecka, Sądem właściwym może być również Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu albo Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Wykaz ulic i miejscowości, podlegających pod dany Sąd, można znaleźć na stronach internetowych ww. Sądów.

2Opłatę sądową wnosi się w formie znaków sądowych – zakupionych w kasie sądu lub przelewa na konto, wskazane na stronie internetowej Sądu.

 

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące kwestii kontaktów z dziećmi po rozwodzie? Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od prawa rodzinnego i rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

 

Adwokat Anna Konrady– prawo rodzinne i rozwód w obszarze Sądu Okręgowego w Kaliszu ( Jarocin, Gostyń, Pleszew, Ostrów, Krotoszyn)

anna.konrady@kacprzak.pl

+48 575 641 021

 

Joanna Janiak- radca prawny – prawo rodzinne w obszarze Sądu Okręgowego w Koninie ( Strzałkowo, Słupca, Golina, Koło, )

joanna.janiak@kacprzak.pl

+48 531 335 713

Zostaw swoją myśl na temat “Wniosek o ustalenie kontaktów wraz z wnioskiem o zabezpieczenie wzór”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł