Home PagePorady prawneUbieganie się o alimenty przy rozwodzie bez orzekania o winie

Ubieganie się o alimenty przy rozwodzie bez orzekania o winie

Rozwód nie musi wiązać się z procesem udowadnianiem winy jednego z małżonków. Wyrok rozwodowy zapaść może bowiem także bez orzekania o winie lub z winy obu małżonków. Jak wygląda ubieganie się o alimenty, gdy rozwód ogłoszony został bez orzekania o winie?

Warto wiedzieć, iż nawet w sytuacji rozwodu bez orzekania o winie stron, jedno z małżonków może ubiegać się o alimenty względem drugiego. By wniosek żądanie takie było uzasadnione taki miał sens, a alimenty zostały przyznane, muszą jednak zaistnieć konkretne przesłanki. Podstawową przesłanką umożliwiającą ubieganie się o alimenty względem byłego małżonka jest, zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „stan niedostatku” osoby występującej o alimenty.

Wedle orzeczenia SN z dnia 28 września 1958 r., II CR 817/57, OSPiKA 1959 poz. 294, stan niedostatku występować może zarówno w przypadku braku środków utrzymania, jak i w przypadku braku możliwości pełnego zaspokojenia swoich potrzeb usprawiedliwionych. W niedostatku znajduje się również małżonek nieposiadający możliwości zarobkowych i możliwości majątkowych, które pozwoliłyby mu na zaspokojenie tychże potrzeb, przy czym warto pamiętać, że w przypadku osoby chorej pojęcie potrzeb usprawiedliwionych obejmuje także wydatki na lekarstwa związane z chorobą.

Kiedy nie mamy do czynienia ze stanem niedostatku?

O stanie niedostatku nie można mówić w sytuacji, w której osoba zdolna do pracy nie podejmuje jej. Niedostatkiem nie będzie też sytuacja, w której małżonek otrzymuje środki wystarczające na utrzymanie, nawet jeśli nie otrzymuje ich z tytułu pracy (przykładowo – zasiłek);

Aby móc ubiegać się o alimenty w przypadku rozwodu bez orzekania o winie małżonek musi znajdować się w stanie niedostatku. Co więcej, stan niedostatku musi zostać odpowiednio udowodniony, a jego przesłanki uargumentowane. Należy jednak mieć na uwadze, iż wspomniany stan niedostatku nie musi istnieć już w momencie rozwiązywania małżeństwa. O alimenty z tego tytułu dana osoba wystąpić może nawet po pewnym czasie od orzeczenia o rozwodzie. Możliwość wystąpienia o alimenty w sytuacji opisanej wyżej wygasa po upływie 5 lat po ogłoszeniu wyroku rozwodowego, jednakże w pewnych sytuacjach wyjątkowych, na wniosek osoby uprawnionej sąd może przedłużyć ten termin.

 

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem napisanym przez prawników z naszej Kancelarii rozwodowej w Poznaniu. Zachęcamy do lektury innych naszych porad dotyczących rozwodu.

Z wyrazami szacunku Kancelaria Rozwodowa w Poznaniu

Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Ubieganie się o alimenty przy rozwodzie bez orzekania o winie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł