Home PagePorady prawneŚwiadczenie 500+ a opieka naprzemienna

Świadczenie 500+ a opieka naprzemienna

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-28
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Wiele rozwiedzionych rodziców zastanawia się, co dzieje się ze świadczeniem wychowawczym 500+ w sytuacji opieki naprzemiennej. Trudno bowiem jednoznacznie stwierdzić komu w tej sytuacji przysługuje to świadczenie, jeżeli dziecko spędza porównywalną ilość czasu zarówno u jednego, jak i u drugiego rodzica (na tym założeniu opiera się bowiem instytucja opieki naprzemiennej). Ten rodzaj dzielonej opieki opisany jest w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Kwestia ta jest jednak nieco bardziej skomplikowana. W Polsce opieki naprzemiennej nie definiuje żaden akt prawny, wspomina o niej natomiast wymieniona wyżej ustawa. Okoliczności te są problematyczne ze względu na to, że polskie sądy rzadko orzekają o opiece naprzemiennej – a to właśnie udokumentowanie tego rodzaju opieki jest podstawą do podziału świadczenia 500+. Do wniosku o podział kwoty świadczenia 500+ między małżonków sprawujących nad dzieckiem opiekę naprzemienną należy dołączyć wyrok sądu orzekający o ustanowieniu instytucji opieki naprzemiennej.

Niejaki paradoks tej sytuacji polega na tym iż, jak już wspomniano, w wyrokach sądowych rzadko widnieje jakikolwiek zwrot o opiece naprzemiennej, a byłoby to pożądane , gdy byli małżonkowie chcą wnioskować o podział świadczenia 500+ między siebie. Z drugiej strony, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie można uznawać faktu istnienia tego rodzaju opieki tylko wyłącznie w przypadku gdy jest to zawarte w sentencji wyroku. (sygn. akt I OSK 1378/17).

Kwestia ta jest przedmiotem wielu sporów, bez wątpienia brakuje w polskim prawie jasnych rozwiązań na temat tego problemu. Warto jednak skorzystać z porad członków naszej Kancelarii, aby uzyskać najlepszą pomoc prawną i korzystny wyrok sądowy.

 

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Świadczenie 500+ a opieka naprzemienna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł