Separacja czy rozwód?
Co różni te dwa pojęcia? Kiedy warto zdecydować się na separację, a kiedy na rozwód?
Głównym czynnikiem odróżniającym separację od rozwodu jest jej odwracalny charakter. Rozwodu nie cofniemy, jednak w przypadku separacji jest to możliwe.
Co do zasady, separacja ma takie same skutki prawne jak rozwód. Również orzekanie o winie działa na tych samych zasadach w obu przypadkach. Zarówno w postępowaniu separacyjnym jak i rozwodowym orzeka się o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Kiedy więc dane rozwiązanie będzie bardziej korzystne od drugiego?
Chociaż separacja podobnie jak rozwód powoduje rozdzielność majątkową, strony wciąż zobowiązane są do zaspokajania potrzeb rodziny, jeżeli wymagają tego względy słuszności.
Najbardziej oczywistą sugestią jest to, by na separację zdecydować się, gdy widzimy szansę na naprawę związku i nie wykluczamy poprawy relacji z małżonkiem/małżonką.
Aby Sąd sąd orzekł separację musi wystąpić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Przy rozwodzie natomiast, wspomniany rozkład pożycia musi także charakteryzować się trwałością – to właśnie ten brak nadziei na poprawę relacji odróżnia rozwód od separacji.
Orzekanie rozwodu, a orzekanie separacji
Separacja orzekana jest przez Sąd sąd na żądanie jednej strony lub zgodne żądanie obu małżonków. W przypadku separacji Sąd sąd nie bada wyłącznej winy rozkładu pożycia, czy jego trwałości. Orzeczenie o separacji jest zwykle łatwiejsze niż orzeczenie o rozwodzie, jednak należy pamiętać, że nie cechuje się identycznymi konsekwencjami. Będąc w separacji nie można bowiem zawrzeć małżeństwa – tym samym separacja nie jest tak definitywna w skutkach jak rozwód.
Należy pamiętać, że:
W sytuacji gdy jeden z małżonków zażąda orzeczenia rozwodu, odpowiednio je uzasadniając, podczas gdy drugi małżonek żądać będzie separacji, Sąd orzeknie rozwód. Jeżeli jednak żądanie rozwodu nie będzie uzasadnione, a będą istnieć przesłanki do separacji, Sąd orzeknie o separacji.
Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do tego, które rozwiązanie jest najbardziej odpowiednie w danej sytuacji, warto zasięgnąć porady prawnej. Prawnik, który specjalizuje się w rozwodach służyć będzie pomocą oraz ułatwi podjęcie decyzji.
Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3