Rozwód z osobą chorą psychicznie
W idealnym świecie każde małżeństwo byłoby ze sobą „na dobre i na złe” oraz „w zdrowiu i w chorobie”. W prawdziwym życiu nie zawsze jednak tak jest Zdarza się bowiem, że choroba psychiczna małżonka (nieraz wykryta dopiero po latach związku) stanowi realne uzasadnienie chęci zakończenia małżeństwa. Trzeba przecież pamiętać, iż choroba psychiczna jednej osoby w większości przypadków wpływa także na wszystko wokół niej – razem z osobą chorą cierpią również jej bliscy. Co więcej, cierpienie to może narastać, jeżeli chory/a nie wyraża zgody/chęci na terapię i/lub leczenie farmakologiczne.
Z osobą chorą psychicznie można się rozwieść, jednak trzeba mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim – osoba chora psychicznie może nie zostać uznana za winną rozpadu pożycia. Często bowiem niekoniecznie panuje nad swoimi działaniami i są one poza sferą jej świadomości. Nie oznacza to, iż choroba psychiczna jest podstawą do unikania wszelkiej odpowiedzialności. Sąd analizuje wszystkie okoliczności towarzyszące rozpadowi pożycia małżeńskiego pomiędzy dwiema stronami i dopiero wtedy wydaje wyrok.
Należy pamiętać, iż sam fakt tego, iż współmałżonek jest chory, nie stanowi podstawy do automatycznego uznania go za winnego rozpadu pożycia. O winie strony chorej psychicznie można mówić przykładowo wtedy, gdy ta odmawia poddania się leczeniu lub celowo i świadomie narusza obowiązki małżeńskie. Za winnego trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego może zostać też uznany małżonek, który celowo zataił fakt swojej choroby.
Warto jednak wiedzieć, że istnieją czynniki, które w orzecznictwie nader często stanowić będą o oddaleniu powództwa o rozwód – przykładowo:
– sytuacja, w której choroba małżonka nie zagraża małżeństwu oraz/lub zdrowiu dzieci
– sytuacja, w której wydanie wyroku rozwodowego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Powyższe potwierdza m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 1985 roku, o sygnaturze IV CR 557/84;
Nie należy uznawać sprawy o rozwód z osobą chorą psychicznie z góry za przegraną – najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie opinii prawnej, która pozwoli lepiej zrozumieć sytuację. Naszą Kancelarię tworzy wykwalifikowany i doświadczony zespół adwokatów i radców prawnych, których wieloletnie doświadczenie zagwarantuje Państwu profesjonalizm oraz wysoki poziom świadczonych usług.
Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3