Home PagePorady prawnePozew o obniżenie alimentów- wzór

Pozew o obniżenie alimentów- wzór

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-07-02

Często w wynikach wyszukiwania w Internecie pojawia się zapytanie o wzór pozwu o obniżenie alimentów. Zdajemy sobie sprawę, iż nie każdy z Państwa kto trafia na naszą stronę chce lub może być naszym klientem w sprawie alimentacyjnej, czy w ogóle związanej z prawem rodzinnym. Nie każdy z was jest z Poznania, Kalisza, Konina, czy chociażby Wrześni, Obornik, Szamotuł, Wągrowca, Śremu czy Gostynia. Jako Kancelaria prawa rodzinnego ulokowana w Poznaniu ( oddziały w Wrześni i Jarocinie) raczej sprawy rodzinne prowadzimy w Wielkopolsce:  Poznaniu, czy w innych wielkopolskich sądach jak Kalisz, Konin, czy Piła. Co nie znaczy, iż w razie potrzeby nie możemy dojechać do Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Warszawy, Gorzowa czy Wrocławia.

Niemniej jednak zdecydowaliśmy się przedstawić w niniejszym wpisie prosty wzór pozwu o podwyższenie alimentów, który możecie Państwo wykorzystać w swojej sprawie, albo po prostu zapoznać się jak taki pozew wygląda. Wzór ten jest li tylko pewnym schematem, nie zawiera w sobie indywidualnych kosztów, wydatków, które często musimy opisać pisząc pozew o alimenty.

 W Internecie wiedzy znaleźć można wiele, jednak jedynie wieloletnie doświadczenie pozwala na określenie co w tej internetowej wiedzy jest tylko szumem, a co będzie miało znaczenie w Państwa sprawie o zapłatę alimentów. Dlatego też zachęcamy w każdej sprawie prawnej, nie tylko alimentacyjnej, do konsultacji z prawnikiem. Zwłaszcza, że w sprawach rodzinnych rządzą emocję i naprawę trudno o chłodne spojrzenie na naszą własną sprawę. 

Joanna Janiak i Joanna Jędrzejewska zespół Kancelarii- sprawy rodzinne, rozwód, alimenty

 

Poznań, dnia……………………. r.

1Sąd Rejonowy Poznań- Stare Miasto w Poznaniu

Wydział IV Rodzinny i Nieletnich

ul. Młyńska 1a 61-729 Poznań

Powód: imię i nazwisko zam. …………………………………PESEL:……………………………..

Pozwany: imię i nazwisko małoletniegozam. ………………………………………PESEL: …………………………………..działający przez matkę/ojca:……………zam. ………………………………………..PESEL:……………………………………..

2Wartość przedmiotu sporu: ……. zł

3Opłata sądowa:………… zł

 

Pozew o obniżenie alimentów

Działając w imieniu własnym, wnoszę o:

  1. obniżenie renty alimentacyjnej orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto w Poznaniu w sprawie, o sygn. akt……………… na rzecz małoletniego ……………….. działającego przez matkę/ojca …………………… z kwoty ………. zł na kwotę ………. zł – z dniem ……………….. .
  2. wydanie wyroku zaocznego w przypadku niestawiennictwa strony pozwanej na rozprawie;
  3. nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności;
  4. zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych.

Jednoczenie wskazuję, w myśl art. 187 § 1 pkt 3 k.p.c., że strony podjęły próbę/nie podjęły próby pozasądowego sposobu rozwiązania sporu.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu należy wskazać przyczyny dotyczące obniżenia alimentów oraz przytoczyć dowody celem ich uzasadnienia.

………………………………(podpis powoda)

Załączniki:-odpis pozwu wraz z załącznikami;-dowód uiszczenia opłaty sądowej;-zaświadczenie o dochodach;-inne dokumenty wskazane w treści pozwu.

Objaśnienia:

1 Pozew o obniżenie alimentów należy kierować do Sądu Rejonowego – Wydział Rodzinny i Nieletnich. Sądem właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania  osoby uprawnionej do alimentów, która w postępowaniu sądowym będzie występować jako strona pozwana. W przypadku mieszkańców Poznania, w zależności od dokładnego adresu może być to również Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu albo Sad Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Wykaz ulic i miejscowości, podlegających pod dany Sąd, można znaleźć na stronach internetowych ww. Sądów.

2W pozwie należy wskazać wartość przedmiotu sporu. Jest nią suma różnicy między dotychczasową wysokością alimentów a żądaną wysokością alimentów, zsumowana za cały rok.

3 Opłata sądowa od niniejszego pozwu ustalana jest na podstawie art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W sprawach do 20.000 PLN – obowiązują tutaj stawki stałe, od 20.000 PLN obliczana jest opłata w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, przy czym opłata nie może być wyższa niż 200.000 PLN.

Wysokość opłat w sprawach do 20.000 PLN wygląda obecnie następująco:

1) do 500 złotych – opłata w kwocie 30 złotych;

2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – opłata w kwocie 100 złotych;

3) ponad 1500 złotych do 4000 złotych – opłata w kwocie 200 złotych;

4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – opłata w kwocie 400 złotych;

5) ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – opłata w kwocie 500 złotych;

6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – opłata w kwocie 750 złotych;

7) ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – opłata w kwocie 1000 złotych.

Opłatę sądową wnosi się w formie znaków sądowych – zakupionych w kasie sądu lub przelewa na konto.

 

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące prawa rodzinnego? Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od spraw rodzinnych: Joanna Jędrzejewska– radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

 

Joanna Janiak- radca prawny – sprawy rodzinne w Okręgu Sądu w Koninie ( Strzałkowo, Słupca, Golina, Koło, )

joanna.janiak@kacprzak.pl

ul. Henryka Sienkiewicza 2/1 Września

+48 531 335 713

 

Adwokat Anna Konrady– sprawy rodzinne w okręgu Sądu w Kaliszu ( Jarocin, Gostyń, Pleszew, Ostrów, Krotoszyn)

ul. Tadeusza Kościuszki 17 Jarocin

anna.konrady@kacprzak.pl

+48 575 641 021

 

 

Zostaw swoją myśl na temat “Pozew o obniżenie alimentów- wzór”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł