Pomoc adwokata, radcy prawnego w sprawie rozwodowej
Pomoc adwokata, radcy prawnego w sprawie rozwodowej
Niektórzy są zdecydowani na to, by samodzielnie prowadzić swoje postępowanie rozwodowe, jednak wiele osób rozważających rozwód zastanawia się nad tym, czy zwrócić się do adwokata, czy radcy prawnego.
Przepisy polskiego prawa nie przewidują obowiązkowego udziału profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego w postępowania rozwodowym, jednak warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej pomocy.
Postępowanie rozwodowe, które bezpośrednio dotyczy naszych osobistych problemów i emocji bywa bardzo stresujące. Niejednokrotnie wiąże się bowiem z tym, że na rozprawie trzeba opowiadać o swoim życiu rodzinnym, pożyciu małżeńskim (w tym fizycznym) relacjach z małżonkiem, dziećmi, problemach w małżeństwie, zdradach, czy majątku. Nie jest to łatwe. Dlatego warto zwrócić się do kogoś, kto będzie miał odpowiedni dystans do sprawy i doradzi, jaką strategię procesową obrać i jakie roszczenia przedstawić. Skorzystanie z takiej usługi może więc oszczędzić nerwów i pomóc w szybkim i najbardziej bezproblemowym zakończeniu sprawy.
O pomoc do adwokata lub radcy prawnego można zwrócić się na każdym etapie sprawy rozwodowej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z jego pomocy jeszcze przed wniesieniem pozwu o rozwód lub bezpośrednio po otrzymaniu z sądu pozwu rozwodowego współmałżonka. Wówczas można umówić się na spotkanie i szczegółowo omówić, czy warto dochodzić rozwodu z orzeczeniem o winie, czy bez, jakie rozwiązanie zaproponować w kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi, o jakie alimenty wnieść, a także czy domagać się podziału majątku wspólnego lub podziału mieszkania. Prawnik doradzi również z jakich dowodów skorzystać – jakie dokumenty będą potrzebne i jakie osoby powinny zeznawać w charakterze świadków.
Po udzieleniu prawnikowi odpowiedniego pełnomocnictwa będzie on reprezentować interesy swojego mocodawcy podczas całego postępowania, w tym jeżeli będzie taka potrzeba, w postępowaniu apelacyjnym oraz egzekucyjnym.
Pomoc taka będzie polegać na sporządzaniu pism procesowych, uczestniczeniu w rozprawach i udzielaniu bieżących porad. Na rozprawach prawnik – radca prawny albo adwokat będzie mógł zgłaszać nowe wnioski dowodowe, zadawać pytania przesłuchiwanego małżonkowi i świadkom, a na koniec procesu wygłosić mowę końcową w interesie swojego mocodawcy.
W przypadku, gdy rozstrzygnięcie sprawy nie będzie korzystne, adwokat lub radca prawny zajmie się sporządzeniem apelacji czyli odwołania od wyroku.
Niezależnie od tego, doświadczony prawnik będzie również nieocenionym wsparciem psychicznym – wyjaśni, jak wyglądają wszystkie procedury sądowe, doda otuchy i pomoże nabrać dystansu do sprawy.
Adwokat albo radca prawny będzie nie tylko pełnomocnikiem w sądzie, ale także pomóc porozumieć się ze współmałżonkiem poza sądem tak aby postępowanie rozwodowe zakończyło się szybko w drodze konsensusu osiągniętego przez strony postępowania. W ostatnim czasie coraz popularniejsze są mediacje. Wprawdzie o rozwodzie może orzec tylko sąd, ale dobrym rozwiązaniem jest ustalenie jego warunków ze współmałżonkiem poza postępowaniem sądowym. W takim spotkaniu mediacyjnym może uczestniczyć prawnik, który zadba o interesy swojego mocodawcy. Takie rozwiązanie może znacznie przyspieszyć postępowanie sądowe i sprawić, że będzie mniej stresujące.
Oczywiście z pomocy adwokata lub radcy prawnego może skorzystać nie tylko osoba, która domaga się orzeczenia rozwodu, ale także pozwany w sprawie o rozwód. W takiej sytuacji chcąc skorzystać z pomocy prawnika, najlepiej jest na umówione spotkanie zabrać odpis pozwu wraz z załączonymi do niego dokumentami. Wcześniej, po odebraniu pozwu od listonosza albo z poczty, warto zanotować termin odbioru korespondencji na wypadek gdyby sąd zobowiązał do złożenia odpowiedzi na pozew w określonym terminie. Prawnik doradzi wówczas, jak najlepiej ustosunkować się do twierdzeń, wniosków dowodowych i zarzutów współmałżonka, a po udzieleniu pełnomocnictwa sporządzi odpowiedź na pozew i podejmie się reprezentacji na rozprawach rozwodowych lub jeżeli będzie taka możliwość będzie pośredniczyć rozmowom ze współmałżonkiem.
Pomoc adwokata lub radcy prawnego w postępowaniu rozwodowym jest więc nieoceniona. Mając na uwadze fakt, jak istotne jest sprawne i korzystne uzyskanie rozwodu, warto taką sprawę powierzyć profesjonaliście.
Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.