Kto? Gdzie? Jak? Rozwody Polaków – analiza na podstawie danych GUS.
W jakich regionach Polski jest najwięcej rozwodów? Jakiego typu rozwody występują w Polsce najczęściej, i z jakich powodów? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy przeanalizować dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Zacznijmy od tego, iż dane GUS pokazują, że częściej się rozwodzimy. Co ciekawe, pomimo częstszego rozpadu małżeństw, trwają one dłużej. Coraz więcej partnerów decyduje się również na założenie rodziny bez uprzedniego zawarcia małżeństwa – wskazuje na to rosnący odsetek urodzeń pozamałżeńskich. Trudno powiedzieć, czy jest to kwestia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, czy też kwestia zmiany w hierarchii wartości nowego pokolenia. Obecnie młodzi ludzie stawiają w pierwszej kolejności na edukację i stabilizację finansową, co sprawia, że małżeństwo odchodzi na „drugi plan”.
Wykształcenie
Ma to także wpływ na inny czynnik – na podstawie danych można zaobserwować, że coraz większa liczba osób, które się rozwodzą jest coraz lepiej wykształcona. Jeżeli chodzi o mężczyzn wciąż przeważa wykształcenie zasadnicze zawodowe, natomiast wśród kobiet – wykształcenie średnie oraz wyższe.
Wiek
Średni wiek rozwodników także ulega zmianie. W roku 2018 statystyczny rozwodnik miał 42 lata, a rozwódka – 38. Dla porównania – w roku 2016 liczby te wynosiły odpowiednio 41 i 39 lat;. Analizując dane w szerszym ujęciu nasuwa się wniosek, że Polacy rozwodzą się w coraz starszym wieku.
Gdzie najwięcej rozwodów?
W czołówce miast z największą liczbą rozwodów znajdują się m.in. Żory, Chełm, Skierniewice, czy Leszno. Stosunkowo duży odsetek rozwodów przypada także na Poznań i Wrocław.
Z pewnością można także stwierdzić, że więcej rozwodów występuje w miastach, niż na wsiach. Według szacunków, ludzie w miastach rozwodzą się nawet dwa razy częściej, niż ludzie zamieszkujący tereny wiejskie. Nie jest to jednak zaskakująca statystyka – związana jest raczej z większym przywiązaniem do tradycji wśród osób zamieszkujących wsie.
Przyczyny rozwodów w Polsce są zróżnicowane, jednak trzy najczęstsze to niezgodność charakterów, zdrada fizyczna lub emocjonalna, a także alkoholizm.
Kto częściej wnosi o rozwód? Kto częściej jest winny rozpadowi małżeństwa?
Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika również, że większość osób składających pozew o rozwód to kobiety; Co więcej, w.W ok. 14% przypadków Sąd orzeka o winie męża (dla porównania o winie kobiet – w ok. 3%);
Niemniej jednak, lwia część rozwodów w Polsce – bo aż około 77% – kończy się bez orzekania o winie któregoś z małżonków – na zgodny wniosek obu stron.
Podsumowanie
Każdy rozwód jest inny – nie ma tutaj żadnej reguły, zależnie od sytuacji niektóre rozwody zostają sfinalizowane na jednej rozprawie, podczas gdy inne ciągną się latami. W tej trudnej sytuacji warto powierzyć sprawę radcy prawnemu, który doradzi najlepsze rozwiązania w danym przypadku.
Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego.
Prawnik rozwodowy Joanna Jędrzejewska ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu