Home PagePorady prawneKogo można powołać na świadka w sprawie rozwodowej?

Kogo można powołać na świadka w sprawie rozwodowej?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2020-01-24
Kancelaria rozwodowa Poznań- Bartosz Kowalak i Michalina Koligot

 

Kogo można powołać na świadka w sprawie rozwodowej?

Każdy, kto planuje rozwód lub też został pozwany w sprawie rozwodowej zastanawia się i pyta prawnika, jakie dowody powinien wykorzystać w procesie, by udowodnić swoje racje. Wiadomo, że wiele okoliczności takich, jak chociażby fakt zawarcia małżeństwa, czy posiadania wspólnych dzieci można udowodnić za pomocą dokumentów i powoływanie świadków na te okoliczności jest zbędne. Najlepiej więc jest wnioskować o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków wówczas, gdy danej okoliczności nie da się wykazać za pomocą dokumentów.

Zgodnie z ogólną zasadą wprowadzoną przez art. 6 kodeksu cywilnego osoba, która wywodzi skutki prawne z danego faktu, jest zobowiązana fakt ten udowodnić. Dlatego też w zależności od tego, co chcemy udowodnić, musimy zawnioskować o przeprowadzenie odpowiednich, wiarygodnych dowodów. Z doświadczenia naszej Kancelarii wynika, że najlepiej na świadków powołać osoby, które mają bliski kontakt z małżonkami i często się z nimi widują. Mogą to więc być zarówno członkowie rodziny (na przykład rodzice, czy rodzeństwo), jak i przyjaciele, znajomi, czy sąsiedzi. Trzeba jednak pamiętać, że najbliższy członek rodziny będzie miał prawo do odmowy składania zeznań, a więc może dojść do sytuacji, w której powołany przez nas świadek nie będzie chciał zeznawać. W zasadzie decydując o tym kogo powołać na świadka, warto kierować się tym co dana osoba wie i czy jej zeznania będą istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, a także czy jej zeznania będą dla nas korzystne.

W procesie, w którym małżonkowie wnoszą o rozwiązanie małżeństwa z orzeczeniem o winie, może okazać się konieczne zawnioskowanie o dowód ze świadków, którzy wypowiedzą się na temat okoliczności obciążających współmałżonka. Przykładowo, jeżeli współmałżonek dopuścił się zdrady, warto postarać się o zeznania świadków, którzy o tym wiedzieli, np. sąsiadów, którzy widzieli go/ją z kochankiem.

Analogicznie, jeżeli przedmiotem sprawy jest orzeczenie o władzy rodzicielskiej i kontaktach
z dziećmi warto, aby w sądzie zeznawały osoby, które dużo wiedzą o relacjach współmałżonków z ich dziećmi. Mogą to być więc rodzice, którzy widzą jaki kontakt z dziećmi mają współmałżonkowie przy okazji uroczystości rodzinnych, czy wizyt. Jeszcze lepiej, jeżeli rodzice mieszkają ze współmałżonkami.

Podobnie, jeżeli w postępowaniu rozwodowym sąd orzeka również o podziale majątku wspólnego, warto zadbać o świadków, którzy mają wiedzę na ten temat. Zeznania takie mogą okazać się szczególnie cenne, jeżeli któryś z małżonków czynił nakłady z majątku osobistego (na przykład z darowizny, którą otrzymał od rodziców lub ze spadku) na majątek wspólny (na przykład na wspólne mieszkanie lub dom) ale nie ma na to dowodów w postaci dokumentów np. przelewów bankowych. Taki świadek może potwierdzić, że nakłady zostały dokonane.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w postępowaniu rozwodowym może wnioskować o przeprowadzenie dowodu z zeznań swoich dzieci. W końcu to dzieci mają najlepszą wiedzę na temat tego, jak wygląda małżeństwo ich rodziców. Dlatego też wiele osób pyta radców prawnych i adwokatów z naszej kancelarii o to, czy mogą powołać na świadków swoje dzieci. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje w tym zakresie pewne ograniczenia. Świadkowie tacy nie mogą być przesłuchiwani przed sądem, jeżeli nie ukończyli 13 lat, a w przypadku małoletnich dzieci stron, jeżeli nie ukończyli 17 lat. Jeżeli więc dany małżonek chce zawnioskować o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka – wspólnego dziecka to dowód ten może być przeprowadzony tylko wówczas, gdy dziecko to ukończyło 17 lat.

Nie można zapominać o tym, że osoby bliskie, czyli członkowie rodziny tacy, jak rodzice, rodzeństwo, czy wspólne dzieci mają prawo odmówić składania zeznań. Takie jednak prawo nie przysługuje już innym, niespokrewnionym osobom, które mają obowiązek stawić się na wezwanie sądu i złożyć zeznania, mówiąc o tym, co jest im wiadome. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd może nałożyć na takiego świadka grzywnę.

 

 

 

Jeżeli po przeczytaniu niniejszego artykułu macie Państwo dalsze pytania dotyczące rozwodu, to zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią prawną zajmująca się rozwodami w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Rozwód Poznań- Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Kogo można powołać na świadka w sprawie rozwodowej?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł