Home PagePorady prawneKiedy można się rozwieść?

Kiedy można się rozwieść?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2019-10-14
Bartosz Kowalak radca prawny w Poznaniu- Rozwód – Prawo rodzinne- Alimenty

Kiedy można się rozwieść?

W ostatnim czasie rozwodzi się coraz więcej małżeństw. Sprawy rozwodowe to jedne z najczęściej rozpoznawanych przez sądy w Polsce. Nic więc dziwnego, że do naszej kancelarii zgłasza się co raz to więcej klientów, zainteresowanych rozwiązaniem swojego małżeństwa. Klienci ci podczas rozmowy z radcą prawnym lub adwokatem często zadają pytanie – kiedy mogę się rozwieść – po jakim czasie od zawarcia związku małżeńskiego?

Prawo niektórych innych państw przewiduje, że rozwiązanie małżeństwa nie może nastąpić w określonych przypadkach. Na przykład prawo niemieckie wskazuje, że małżeństwo może być rozwiązane, jeżeli małżonkowie żyją osobno przez co najmniej 1 rok. Z kolei w prawie ukraińskim orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne, jeżeli małżonka jest w ciąży i w ciągu 1 roku od urodzenia dziecka.

Polskie prawo nie przewiduje takich warunków. Rozwód można wziąć więc niezależnie od tego, jak dużo czasu upłynęło od zawarcia związku małżeńskiego, zerwania więzi między małżonkami, jak również gdy kobieta jest w ciąży, czy spodziewa się dziecka.

Konieczną przesłanką do orzeczenia rozwodu jest to, aby między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Rozkład taki objawia się tym, że między żoną, a mężem nie ma już żadnych więzi i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić. Nie występuje więc ani więź duchowa (brak rozmów, wsparcia, zrozumienia itp.), ani więź fizyczna (brak współżycia), ani gospodarcza (brak wspólnego gospodarowania pieniędzmi). Każdorazowo sąd bada, czy zostały spełnione te przesłanki, bo jak wiadomo każde małżeństwo jest inne.

Sąd rozstrzygając sprawę rozwodową, bada również czy na skutek rozwodu nie ucierpi dobro wspólnych, małoletnich dzieci. Z doświadczenia naszej kancelarii, jak i statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu bardzo rzadko zdarza się, aby pozew o rozwód został oddalony. Wielokrotnie bowiem sąd orzekając o rozwodzie, uznaje, że dobro dzieci nie stoi na przeszkodzie orzeczeniu rozwodu, gdyż dalsze trwanie małżeństwa może mieć na nie zły wpływ. Jest to dość oczywiste, bo nie można dopuścić do sytuacji, w której małe dziecko wychowuje się przykładowo z ojcem, który jest alkoholikiem – lepiej, żeby wychowywało się w niepełnej rodzinie, niż w rodzinie, która jest patologiczna. Wiadomo jednak, że każda sytuacja jest inna i niekiedy fakt posiadania małych dzieci może wykluczyć rozwiązanie małżeństwa. Przykładowo do takiego przekonania może dojść sąd, gdy małżonkowie chcą się rozwieść z uwagi na niezgodność charakterów, a są rodzicami małych dzieci, z którymi każdy ma dobry kontakt.

Ogólnie rzecz biorąc jest jednak duża szansa, że wnosząc pozew o rozwód, rozwód ten zostanie orzeczony. Jednak do każdej sytuacji trzeba podchodzić indywidualnie i przedstawiać sądowi swoje racje.

 

 

 

 

 

Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego.

Prawnik rozwodowy Joanna Jędrzejewska ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Kiedy można się rozwieść?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł