Home PagePorady prawneJakie mogą być przyczyny rozwodu?

Jakie mogą być przyczyny rozwodu?

AutorJoanna Jędrzejewska- 2020-07-17 -
2 Komentarze
Joanna Jedrzejewska- poznańska prawniczka specjalizująca się w rozwodach i prawie rodzinnym

Często klienci, którzy zastanawiają się nad rozwiązaniem swojego małżeństwa, pytają adwokatów i radców prawnych, czy ich powództwo o rozwód jest zasadne, czy między nim a współmałżonkiem rzeczywiście nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego i jakie mogą być powody rozwodu.

W polskim prawie nie ma żadnego katalogu, który zawierałby wyliczenie przyczyn, które mogą uzasadniać orzeczenie rozwodu. Każda sprawa rozwodowa jest inna i wymaga tego, aby sąd podszedł do niej indywidualnie, analizując, czy między stronami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego i jakiej przyczyny to nastąpiło. W przypadku, gdy małżonkowie lub chociaż jeden z małżonków domaga się rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie, Sąd analizuje również, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa.

Rozwód może nastąpić z winy obojga małżonków lub wyłącznie jednego małżonka.

Wśród najczęstszych przyczyn w przypadku orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków wskazuje się niezgodność charakterów. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy małżonkowie najzwyczajniej nie potrafią się ze sobą dogadać, mają zbyt inne charaktery, poglądy i podejście do życia, by móc żyć ze sobą i tworzyć rodzinę.

Często zdarza się, że sąd orzeka rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków. Z doświadczenia Naszej Kancelarii wynika, iż najczęściej przyczynami rozwodu z orzeczeniem o takiej winie są zdrady, alkoholizm, a także przemoc fizyczna i psychiczna względem drugiego małżonka. W każdym z tych przypadków, jeżeli zostanie udowodnione, że jeden z małżonków rzeczywiście dopuścił się zdrady, przemocy fizycznej, czy psychicznej lub ma problemy z alkoholem, sąd powinien orzec, że rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił z winy tej osoby.

O ile niektórzy są w stanie wybaczyć zdradę, o tyle dla większości osób dopuszczenie się jej przekreśla szanse na dalsze utrzymanie małżeństwa. Zdrada dla wielu osób oznacza, że współmałżonkowi nie zależy już na małżeństwie, co powoduje zerwanie wszelkich więzi między małżonkami. Małżonkowie w dniu ślubu przysięgają sobie bowiem wierność, a więc zdrada świadczy o sprzeniewierzeniu się temu obowiązkowi. Chcąc wykazać, że współmałżonek dopuszczał się zdrady najlepiej zawnioskować o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków, którzy mogą mieć wiedzę na ten temat. Przydatne mogą okazać się również zdjęcia współmałżonka z kochanką/kochankiem, czy też dokumenty, potwierdzające na przykład rezerwację pokoju w hotelu, czy też zakup prezentów dla kochanki/kochanka.

Podobnie, trudno jest żyć z małżonkiem, który nie potrafi nad sobą zapanować i znęca się nad drugim. Znęcanie to może polegać w szczególności na stosowaniu przemocy fizycznej, jak i przemocy słownej – obrażaniu, ośmieszaniu, stosowaniu wulgaryzmów. W takiej sytuacji Sąd również powinien orzec rozwód. Okoliczność tę najlepiej udowodnić za pomocą zeznań świadków, na przykład członków rodziny, czy sąsiadów, którzy widzieli lub słyszeli, że współmałżonek stosował przemoc. Przydatna będzie również dokumentacja medyczna potwierdzająca obrażenia doznane na skutek przemocy współmałżonka.

W Polsce częstą przyczyną rozwodu jest również alkoholizm jednego z małżonków. Jest to schorzenie, które może być tragiczne w skutkach dla całej rodziny. Z osobą uzależnioną od alkoholu nie da się normalnie żyć. Funkcjonowanie rodziny jest zaburzone. Taka osoba często jest nieobliczalna, nie można na niej polegać, wydaje wszystkie pieniądze na alkohol, nie interesuje się sprawami rodziny, a wielokrotnie jest również agresywna i znęca się nad członkami rodziny. W przypadku, gdy uzależniony od alkoholu nie chce się leczyć i brak jest widoków na poprawę jego stanu, Sąd również powinien orzec rozwód i to również z wyłącznej winy takiej osoby.

Wiadomo, że warto starać się o utrzymanie małżeństwa, chociażby ze względu na dzieci, jednak są sytuacje, gdy absolutnie nie jest to możliwe, do takich przypadków zalicza się właśnie problemy takie jak zdrady, alkoholizm, czy przemoc. W takich sytuacjach małżonkowie z reguły nie są ze sobą szczęśliwi i dalsze pozostawanie w małżeństwie nie będzie dobre ani dla nich, ani dla ich dzieci.

Autor: Prawnik od rozwodu .pl

Kancelaria prawa rodzinnego w Poznaniu

Jeżeli po przeczytaniu niniejszego artykułu macie Państwo dalsze pytania dotyczące rozwodu, to zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią prawną zajmująca się rozwodami w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Rozwód Poznań- Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

2 myśli na temat “Jakie mogą być przyczyny rozwodu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł