Home PagePorady prawneJakie dokumenty mogą się przydać w sprawie rozwodowej?

Jakie dokumenty mogą się przydać w sprawie rozwodowej?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2019-11-22 -
9 Komentarzy
Joanna Janiak- radca prawny w Wrześni- sprawy rodzinne, alimenty, kontakty z dziećmi, rozwód

Jakie dokumenty mogą się przydać w sprawie rozwodowej?

Gdy do naszej kancelarii zgłaszają się klienci, którzy chcą się rozwieść lub zostali pozwani w sprawie o rozwód, często pytają, jakie dokumenty muszą przygotować do sprawy rozwodowej. Dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z sądami i procesami sądowymi, jest to jedno z pierwszych pytań do radcy prawnego, czy adwokata od rozwodu.

Wprawdzie żaden przepis polskiego prawa nie wskazuje katalogu dokumentów, które są niezbędne do tego, aby sąd orzekł rozwód, jednak bez niektórych sprawa nie zostanie rozpoznana.

Do takich dokumentów należy przede wszystkim odpis skróconego aktu małżeństwa i odpis skróconego aktu (aktów) urodzenia wspólnych dzieci. Dlatego też przygotowania do sprawy rozwodowej najlepiej rozpocząć od skompletowania tych dokumentów. Jeżeli ich nie posiadamy, trzeba o nie aplikować do urzędu stanu cywilnego. Jak to zrobić? Są trzy sposoby – można aplikować przez Internet (jeżeli posiada się profil zaufany), w dowolnym urzędzie stanu cywilnego lub listowanie. Składając wniosek o taki dokument trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 22 zł.

Oprócz tych podstawowych dokumentów w sprawie rozwodowej może przydać się wiele innych, w zależności od tego, jakie żądania będą rozpoznawane przez sąd.

Konieczne jest przedstawienie dokumentów, które udowodnią zasadność żądania pozwu. Potrzebne więc będą wszelkie dokumenty, potwierdzające, że między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeżeli ktoś wnosi o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy drugiego małżonka dobrym rozwiązaniem będzie zawnioskowanie o przeprowadzenie dowodu z dokumentów, potwierdzających te winę. W przypadku, gdy doszło do zdrady małżeńskiej będą to więc wszystkie dowody, które okoliczność te potwierdzają, a więc przykładowo potwierdzenia przelewów za nocleg w hotelu z kochanką/kochankiem, ich wspólne zdjęcia itp.

Podobnie, w przypadku, gdy małżonek domaga się alimentów dla dziecka, zobowiązany jest za pomocą odpowiednich dokumentów wykazać wysokość swoich zarobków, zarobków współmałżonka oraz miesięcznych kosztów utrzymania siebie i dziecka. W kwestii wynagrodzeń małżonków warto przedstawić umowy o pracę, zaświadczenia o dochodach, deklaracje podatkowe, czy historię wpływów wynagrodzenia na konto. W przypadku, gdy nie dysponuje się dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów współmałżonka, warto wiedzieć, że można wnieść o to, aby sąd zobowiązał go/ją do ich przedłożenia. W sytuacji, gdy oficjalne zarobki współmałżonka wydają się podejrzanie niskie można również wnieść o wystąpienie przez sąd do urzędu pracy, by przedstawił oferty pracy na stanowiskach zbliżonych do tego, które zajmuje współmałżonek. Często zdarza się bowiem, że dana osoba chcąc płacić niższe alimenty, dogaduje się z pracodawcą, aby wypłacał część wynagrodzenia oficjalną drogą, a część „pod stołem”.

Przydatne w kwestii wykazania możliwości majątkowych małżonka mogą być również wszelkie dokumenty potwierdzające jego prawo własności do określonych ruchomości/ nieruchomości, a więc umowy sprzedaży np. samochodu, akt notarialny kupna domu, mieszkania, czy działki lub też odpisy ksiąg wieczystych.

Dość skomplikowane jest obliczenie kosztów utrzymania swoich i dziecka. W naszej Kancelarii polecamy klientom sporządzenie zestawienia, z którego będzie wynikać ile pieniędzy miesięcznie wydaje się na dane potrzeby – ile kosztuje żłobek/przedszkole, zajęcia dodatkowe, ubrania, kosmetyki, środki czystości, jedzenie, czynsz, media itp. Przydatne będą również wszelkie dokumenty, potwierdzające te koszty, czyli rachunki za prąd, wodę, gaz, umowa kredytowa, umowa ze żłobkiem/przedszkolem itp.

Niekiedy zdarza się, że w sprawie rozwodowej sąd orzeka również o podziale majątku wspólnego małżonków, co wymaga dość złożonego postępowania dowodowego. Gdy decydujemy się na takie roszczenie najlepiej przygotować dokumenty, potwierdzające to, co wchodzi w skład majątku wspólnego, a co w skład majątki osobistego, jakie nakłady były czynione z majątku osobistego na majątek wspólny itp. Mogą to być więc wyciągi z rachunków bankowych, akty notarialne, odpisy z ksiąg wieczystych, umowy darowizny, faktury czy też rachunki.

Trzeba pamiętać, że im więcej dokumentów przydatnych dla rozstrzygnięcia sprawy, tym łatwiej będzie nam udowodnić swoje racje. Przedstawienie od razu wszelkich niezbędnych dokumentów znacznie usprawnia postępowanie sądowe i niekiedy sprawia, że na okoliczności, które zostały udowodnione za pomocą dokumentów, nie jest potrzebne przeprowadzanie dowodów z zeznań świadków.

Nie można pominąć również tego, że najlepiej od razu przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, gdyż złożenie ich na dalszym etapie postępowania może skutkować ich pominięciem w związku z tym, że będą spóźnione.

 

 

Prawnikom z naszej poznańskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.

Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią: Joanna Jędrzejewska prawnik od rozwodów w Poznaniu ( ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań)

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

9 myśli na temat “Jakie dokumenty mogą się przydać w sprawie rozwodowej?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł