Jaka była liczba małżeństw i rozwodów w Poznaniu w 2018 r.? Analiza na podstawie statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu i danych Urzędu Stanu Statystycznego w Poznaniu
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o rozwodzie czy to w obrębie swojej rodziny, czy to wśród znajomych. Wiele małżeństw rozpada się z różnych przyczyn. Niejednokrotnie powodem są różne patologie, takie jak alkoholizm czy przemoc domowa, nierzadko również zdrada czy też po prostu brak porozumienia co do istotnych kwestii i rozczarowanie drugą osobą. Jest to problem, który jest widoczny również dla prawników z naszej kancelarii w Poznaniu, jak i sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Do radców prawnych i adwokatów z Poznania zgłaszają się bowiem coraz częściej klienci planujący rozwód, czy też separację.
W Internecie dostępne są dane o liczbie małżeństw i rozwodów z 2018r. – dane za rok 2019r. nie są jeszcze udostępnione. Biorąc jednak pod uwagę statystyki, które wskazują na to, że rozwodów jest corocznie coraz więcej, możliwe jest, że rozwodów w 2019r. było więcej niż w 2018r. Podobnie, zapowiada się, że liczba ta nie ulegnie zmniejszeniu w 2020r.
Urząd Statystyczny w Poznaniu opublikował rocznik statystyczny Poznania. Zgodnie z danymi w 2018 r. zawarto 3152 małżeństwa, przy czym brane były pod uwagę zarówno małżeństwa zawarte w urzędzie stanu cywilnego, jak i w obecności duchownego, a podlegające prawu polskiemu. Najwięcej osób zdecydowało się na zawarcie związku małżeńskiego w wieku od 25 do 29 lat – 1322, dość sporo również w wieku od 30 do 34 – 718.
W roczniku dostępne są również dane na temat tego, jak wiele osób z samego Poznania zdecydowało się na rozwód. Ogólna liczba rozwodów w 2018 r. to 1002. Najczęściej rozwodzą się osoby w wieku od 40 do 49 lat – łącznie 287, nieco mniej w wieku od 30 do 34 lat – 198, niekiedy również w wieku od 25 do 29 lat – 116, czy w wieku od 50 do 59 lat – 123.
Dane dotyczące liczby spraw rozwodowych można również znaleźć w statystykach prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 r. Liczba spraw rozwodowych jest wyższa niż ta zawarta w statystykach Urzędu Statystycznego, gdyż pozwy rozwodowe do tego sądu kierują nie tylko małżonkowie z Poznania, ale również z obszaru Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla, Obornik, Szamotuł, Śremu, Środy Wielkopolskiej, Wolsztyna czy Wrześni. Z poprzedniego roku pozostało do rozpoznania łącznie 2686 spraw rozwodowych, a wpłynęło 5686.
Widać więc, że zarówno spraw rozwodowych w toku, jak i wyroków rozwodowych jest stosunkowo dużo, porównując te liczbę z liczbą zawartych małżeństw.
Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego.
Prawnik rozwodowy Joanna Jędrzejewska ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu