Home PagePorady prawneJak wygląda wizyta u adwokata od rozwodów?

Jak wygląda wizyta u adwokata od rozwodów?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2020-04-02
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

 

Wiele osób, które zdecydowało się już na rozwód, a następnie na skorzystanie w tym zakresie z pomocy profesjonalisty – radcy prawnego lub adwokata zajmującego się rozwodami, zastanawia się nad tym, jak wygląda wizyta u prawnika, czy trzeba się do niej przygotować, czy trzeba będzie odpowiadać na pytania, jeżeli tak, to jakie, w jaki sposób rozmawiać o cenie usługi, czy konieczne będzie podpisanie jakiś dokumentów, a także czy w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na zlecenie prowadzenia sprawy danemu prawnikowi – będziemy musieli zapłacić za konsultację i jeżeli tak, to ile.

Wszystkie te niejasności, a także nieprzyjemny temat spotkania, jakim jest rozwód, mogą powodować, że wizyta u adwokata może wydawać się mocno stresująca.

Po pierwsze, nie warto się stresować, dla prawnika prowadzenie sprawy rozwodowej to zawodowa codzienność, dlatego też będzie skupiony na tym by odpowiednio zdiagnozować problem i przyjąć najwłaściwszą strategię procesową, a nie na tym, by kogoś oceniać. Poza tym każdego radcę prawnego, adwokata, czy też aplikanta radcowskiego lub adwokackiego wiąże tajemnica zawodowa, dlatego można mieć pewność, że informacje przekazane podczas spotkania nie zostaną ujawnione.

W kwestii przygotowań do takiego spotkania – najlepiej przed umówioną wizytą przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, które mogą okazać się przydatne, by ustalić stan faktyczny i poprowadzić postępowanie sądowe o rozwód. Z pewnością będą to akty stanu cywilnego – takie jak akt małżeństwa i akty urodzenia małoletnich dzieci. Przydatne w zależności od tego, czego oczekujemy mogą okazać się również wszystkie inne dokumenty, które będą mogły stanowić dowód w sądzie. Warto również zapisać sobie w punktach, czego oczekujemy – to znacznie usprawni spotkanie. Chodzi tutaj o to, by wstępnie zastanowić się nad tym, czy zależy nam na rozwodzie z orzeczeniem o winie, czy bez, jeżeli z orzeczeniem o winie, to z jakiej przyczyny, jakimi dowodami (zarówno z zeznań świadków, jak i dokumentów) dysponujemy, czy zależy nam na kwestiach takich, jak uregulowanie kontaktów z dziećmi, alimenty, podział majątku, mieszkania itp.

Na początku spotkania adwokat rozwodowy lub radca prawny od rozwodu będzie przede wszystkim oczekiwał tego, aby powiedzieć mu wszystko, co istotne. Będzie uważanie słuchał i notował, starając się jak najlepiej poznać stan faktyczny. W przypadku, gdy będzie miał wątpliwości – będzie zadawał pytania. Będzie chciał również zapoznać z treścią przyniesionych dokumentów.

Gdy prawnik pozna już szczegóły sprawy, będzie w stanie doradzić, jaką strategię procesową w sprawie o rozwód najlepiej przyjąć. Wskaże, czy powództwo rozwód rzeczywiście jest zasadne, jakich roszczeń można dochodzić i za pomocą, jakich środków dowodowych udowodnić swoje racje. W zasadzie adwokat rozwodowy może więc podpowiedzieć, czy warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie, jakiego sposobu uregulowania kontaktów z dzieckiem najlepiej dochodzić, czy można dochodzić alimentów na siebie, w jakiej wysokości alimentów można dochodzić na rzecz dzieci, czy starać się w postępowaniu rozwodowym o podział majątku itp.

Możliwe, że adwokat od rozwodu przedstawi kilka możliwych wariantów i wskaże plusy i minusy każdego z nich. Z pewnością prawnik wskaże również, jakie są ryzyka związane z prowadzeniem sprawy.

Następnie, adwokat lub radca prawny wyceni koszt prowadzenia zleconej sprawy.

Po powyższych ustaleniach, jeżeli zdecydujemy się zlecić prawnikowi prowadzenie sprawy, niezbędne będzie spisanie umowy o świadczeniu usług prawnych. Umowa taka będzie zawierać zakres zleconej pomocy prawnej i wynagrodzenie prawnika. Będzie sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. Konieczne będzie również podpisanie pełnomocnictwa, które będzie obejmować upoważnienie do prowadzenia danej sprawy.

W przypadku zlecenia sprawy adwokatowi lub radcy prawnemu to on zajmie sporządzeniem pozwu/odpowiedzi na pozew, dalszych pism procesowych i uczestniczeniem w rozprawach, w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia – będzie mógł również wnieść apelację do sądu wyższej instancji.

Warto wiedzieć, że nie jest konieczne zlecenie prawnikowi prowadzenia całej sprawy rozwodowej – są inne warianty pomocy prawnej.

Można skorzystać jedynie z pomocy w formie konsultacji prawnej. Wówczas prawnik nie będzie naszym pełnomocnikiem, a jedynie udzieli odpowiedzi na frapujące pytania podczas spotkania w kancelarii.

W przypadku bardziej skomplikowanej sprawy możliwe jest zlecenie prawnikowi sporządzenia pisemnej opinii prawnej, gdzie będzie zawarta odpowiedź na pytanie prawne.

Można również zlecić adwokatowi lub radcy prawnemu sporządzenie poszczególnych pism. Może być to na przykład wezwanie przedprocesowe, czy porozumienie rodzicielskie dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi.

Adwokat lub radca prawny może również wziąć udział w negocjacjach dotyczących uregulowania kwestii związanych z rozwodem.

Przebieg wizyty u prawnika może więc być różny, w zależności od oczekiwań klienta.

Więcej na temat spraw rozwodowych, ich prowadzenia, roli adwokata rozwodowego znajdziecie Państwo w innych wpisach na naszym blogu.

Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią: Joanna Jędrzejewska prawnik od rozwodów w Poznaniu ( ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań)

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Jak wygląda wizyta u adwokata od rozwodów?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł