Jak się rozwieść?
Jak się rozwieść?
Poniżej zebraliśmy dla Państwa kilka praktycznych porad i wskazówek, które umożliwią zrozumienie procesu rozwodowego oraz możliwie najłagodniejsze przejście przez ten proces.
- POZEW
W pierwszej kolejności należy złożyć pozew do sądu. Pozew musi zawierać oznaczenie właściwego sądu i dane małżonków (imię, nazwisko, adres, pesel). Do pozwu należy załączyć oryginał aktu zawarcia małżeństwa oraz – w przypadku posiadania małoletniego dziecka – odpis aktu urodzenia. Od pozwu należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 zł. Pozew powinien zostać złożony w dwóch egzemplarzach – jeden dla małżonka, drugi dla właściwego sądu.
- WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU
Pozew należy wnieść do właściwego sądu – co to oznacza? Właściwość sądu wynika z ostatniego miejsca zamieszkania stron – jeżeli strony mieszkają w Poznaniu, pozew należy złożyć do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
- ODPOWIEDŹ NA POZEW
Strona pozwana ma prawo do odpowiedzi na pozew – termin na jej złożenie wynosi niemniej dwa tygodnie. W odpowiedzi na pozew pozwany może ustosunkować się do treści pozwu – zwłaszcza w kwestiach takich jak wina w rozpadzie małżeństwa, opieka nad dziećmi czy wysokość alimentów.
- ROZPRAWA
Podczas pierwszej rozprawy sąd bada czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i ewentualnie jakie są tego przyczyny, kwestię podziału opieki nad dzieckiem/dziećmi oraz kwestię alimentów. Pierwsza rozprawa pełni dla sądu funkcję informacyjną – głównie służy poznaniu stanowisk stron.
- DOWODY W SPRAWIE
Niezależnie od tego, czy rozwód ma się odbyć bez orzekania o winie, czy też z orzeczeniem o winie jednej ze stron, sąd musi przeprowadzić dowód z przesłuchania stron. W przypadku małoletnich dzieci, sąd przeprowadza również dowód z opinii biegłych sądowych – po to, by zdecydować o tym, której ze stron należy powierzyć opiekę nad dzieckiem. Opinia biegłych w tym zakresie nie jest wymagana jeśli strony są zgodne co do podziału opieki nad dzieckiem. Wśród pozostałych dowodów w sprawach rozwodowych wymienić można przesłuchanie świadków, dokumenty, zdjęcia.
- ORZECZENIE ROZWODU. APELACJA.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd orzeka o rozwiązaniu małżeństwa. Strony mogą wnieść o uzasadnienie wyroku w terminie 7 dni od jego wydania. Po otrzymaniu wspomnianego uzasadnienia, w ciągu 14 dni strony mogą wnieść odwołanie – apelację – od wydanego wyroku.
Jako radcom prawnym i adwokatom nie raz przyszło nam reprezentować Klientów w sprawach o rozwód. Jeżeli potrzebują Państwo wykwalifikowanego reprezentanta lub porady w sprawie rozwodu – zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią mającą siedzibę przy ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu lub pod nr tel: +48 61 2224963.