Home PagePorady prawneJak się rozwieść, mając dzieci?

Jak się rozwieść, mając dzieci?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2020-03-02
Wracając z rozprawy rozwodowej w Poznaniu

 

Rozwód zawsze jest stresującym wydarzeniem, szczególnie trudny jest natomiast, gdy ma się dzieci – zwłaszcza małe. Dlatego też każdy, kto ma dzieci, poważnie zastanowi się, zanim podejmie decyzję o rozwodzie. Takie wydarzenie dla dziecka może być dużą traumą i szokiem.

Dlatego jedną z przesłanek wykluczających rozwód jest ustalenie przez sąd, że mógłby on naruszać dobro wspólnych, małoletnich dzieci. Jednak w praktyce, co widać ze statystyk spraw prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, powództwo o rozwód oddalane jest bardzo rzadko. Nieczęsto więc sąd dochodzi do przekonania, że rozwód naruszy dobro dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie sposób uznać, aby dalsze utrzymywanie małżeństwa, które nie jest szczęśliwe z uwagi na przykład na przemoc, czy alkoholizm było zgodne z dobrem dziecka. W takiej sytuacji to również dziecko jest ofiarą i lepiej, by nie mieszkało z rodzicem, który ma takie skłonności.

Jeżeli sąd nie oddali powództwa, orzekając o rozwodzie obowiązany jest ustalić, kto ma sprawować pieczę nad dzieckiem, jak mają być uregulowane kontakty z dzieckiem, a także zasądzić alimenty.

Powyższe kwestie mogą być uzgodnione w formie porozumienia rodzicielskiego lub ugody. W takim porozumieniu czy ugodzie strony mogą bez ingerencji sądu ustalić, z kim dziecko ma mieszkać, kiedy i gdzie ma się widywać z drugim rodzicem, w jaki sposób rodzice będą decydować o jego ważnych sprawach takich, jak edukacja, czy leczenia, a także w jakiej wysokości alimenty będzie otrzymywać od jednego z rodziców.

Gdy między stronami nie ma takiego porozumienia, sąd będzie decydować, jak uregulować powyższe kwestie, mając na uwadze dobro dziecka. Sąd przyzna więc sprawowanie opieki temu z rodziców, z którym dziecko ma bliższy kontakt i od którego potrzebuje wsparcia i codziennej opieki. Sąd może również ustalić, że rodzice mają sprawować nad dzieckiem opiekę naprzemienną, która polega na tym, że dziecko w jednym tygodniu mieszka u mamy, a w drugim u taty. Podobnie z kontaktami, sąd reguluje je w taki sposób, by było to zgodne z dobrem dziecka. Jeżeli jeden z rodziców ma zły wpływ na dziecko, na przykład wzbudza w nim strach, sąd dochodząc do takiego przekonania, może wykluczyć lub ograniczyć takie kontakty. Możliwe jest wówczas, że sąd zabroni spotykania się rodzica z dzieckiem, zabroni zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, zezwoli na spotkanie z dzieckiem tylko w obecności drugiego rodzica albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd, ograniczy kontakty do porozumiewania się na odległość lub nawet zakaże kontaktów na odległość. Możliwych rozwiązań jest więc bardzo dużo.

Kolejną kwestią jest problem związany z zasądzeniem alimentów – sąd zasądza je na rzecz dziecka od rodzica, z którym nie zamieszkuje, biorąc pod uwagę jego możliwości majątkowe i zarobkowe i uzasadnione potrzeby dziecka. Ustalenie wysokości alimentów wymaga przeprowadzenia szczegółowego postępowania dowodowego w celu ustalenia, jakie są możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica i uzasadnione potrzeby dziecka.

Posiadanie małoletnich, wspólnych dzieci znacznie komplikuje i wydłuża więc postępowanie rozwodowe. Najlepszym rozwiązaniem jest więc dogadanie się z małżonkiem co do kwestii związanych z dzieckiem, a jeśli nie jest to możliwe, skorzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego, który taką sprawę poprowadzi z odpowiednim dystansem, gdyż doświadczenia naszych prawników wynika, że spór o dzieci jest z reguły bardzo stresujący i pełen emocji.

Autor :Kancelaria rozwodowa w Poznaniu

 

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem napisanym przez prawników z naszej Kancelarii rozwodowej w Poznaniu. Zachęcamy do lektury innych naszych porad dotyczących rozwodu.

Z wyrazami szacunku Kancelaria Rozwodowa w Poznaniu

Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Jak się rozwieść, mając dzieci?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł