Jak egzekwować alimenty od rodzica mieszkającego za granicą?
Na początku warto wspomnieć, że orzekanie o obowiązku alimentacyjnym odbywa się w sądzie rodzinnym w miejscu zamieszkania dziecka. By złożyć wniosek o uregulowanie zobowiązania trzeba jednak znać adres przebywającego za granicą rodzica, od którego chcemy wyegzekwować alimenty. Do wniosku należy dołączyć wyrok polskiego sądu, świadczący o występowaniu obowiązku płacenia alimentów na rzecz dziecka. Od tych działań rozpoczyna się proces dochodzenia roszczeń alimentacyjnych.
Sposób w jaki będziemy dochodzić alimentów jest ściśle powiązany z krajem, w którym przebywa dłużnik. W inny sposób przebiegać będzie proces egzekwowania tych roszczeń na terenie Unii Europejskiej, a w inny np. na terenie Stanów Zjednoczonych. Na terenie UE kwestie egzekwowania tych roszczeń reguluje Rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z dn. 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, a na terenie Stanów Zjednoczonych – Konwencja nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą z dn. 20 czerwca 1956 r. Wymienione dokumenty regulują jednak kwestię uiszczania alimentów tylko w tych konkretnych regionach – w zależności od miejsca, w którym przebywa dłużnik, regulacje te różnią się. Różnorodność regulacji dotyczących sposobu egzekwowania roszczeń alimentacyjnych w różnych miejscach świata jest jednym z powodów, dla których warto zasięgnąć porady prawnej adwokata lub radcy prawnego przed złożeniem wniosku.
Prawnikom z naszej poznańskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.
Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią: Joanna Jędrzejewska prawnik od rozwodów w Poznaniu ( ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań)