Home PagePorady prawneJak długo trwa sprawa rozwodowa?

Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2019-11-20 -
2 Komentarze
Joanna Jędrzejewska -Pracuje nad sprawą o rozwód

 

Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

Pytanie, jak długo będzie trwała sprawa rozwodowa, to jedno z najczęstszych pytań, jakie klienci kierują do prawników z naszej kancelarii, bo oczywiste jest, że jeżeli ktoś decyduje się na rozwód, to chce, aby jego sprawa zakończyła się jak najszybciej. Osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z sądami nie wiedzą czego się spodziewać – żaden przepis prawa nie wskazuje, jak długo powinna trwać sprawa rozwodowa, sąd nie jest również związany żadnymi terminami w kwestii wyznaczenia rozpraw.

Radcy prawnemu lub adwokatowi też trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jedna sprawa będzie trwała dłużej, druga krócej w zależności od stopnia skomplikowania, roszczeń małżonków, tego, czy pozew będzie kompletny, a także sądu, w którym będzie rozpoznawana.

Najkrócej będzie trwała sprawa, w toku której małżonkowie zgodnie zdecydują się rozwiązać małżeństwo i zawrą ugodę w kwestii warunków rozwodu – nie będzie sporu ani co do alimentów, czy kontaktów z dziećmi.

Długo nie będzie też trwała sprawa, w której sąd na zgodny wniosek stron nie będzie orzekał o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, a także innych, dodatkowych kwestiach, jak na przykład o kontaktach z dziećmi, czy alimentach. W takiej sprawie w zasadzie nie będzie zachodziła konieczność przeprowadzania dowodu z zeznań świadków, a wystarczające do rozpoznania sprawy okażą się dokumenty, więc możliwe jest nawet, że wyrok zapadnie na pierwszej rozprawie rozwodowej.

Dłużej będzie trwała sprawa, w której sąd będzie orzekał o winie, nawet jeżeli poza rozwiązaniem małżeństwa małżonkowie nie będą mieli innych żądań. Ustalenie winy wymaga bowiem przeprowadzenia szczegółowego postępowania dowodowego, w tym przesłuchania świadków, niekiedy wielu, co rodzi konieczność wyznaczenia kilku terminów rozprawy.

Najdłużej będą trwały sprawy rozwodowe, gdy małżonkowie nie będą zgodni co do tego, kto ma się zajmować dziećmi, co do wysokości alimentów, kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

Na długość postępowania ma więc wpływ to, jakie są wnioski stron, co jest sporne, a także to, ilu świadków będzie przesłuchiwał sąd i czy konieczne będzie przeprowadzenie dowodu z pisemnej opinii biegłego sądowego. Z reguły konieczność sporządzenia opinii przez biegłego przedłuża postępowanie o kilka miesięcy. Opinia taka może okazać się konieczna w przypadku wniosku o podział majątku zawartego w pozwie rozwodowym.

Nie można zapomnieć, że na długość rozpoznania sprawy ma wpływ również to, jak dużo spraw jest prowadzonych przed danym sądem. Przykładowo do Sądu Okręgowego w Poznaniu w 2018 roku wpłynęło aż 5.668 pozwów o rozwód. Jak widać jest to bardzo duża liczba, a więc w przypadku tego sądu można się spodziewać, że na rozwód będziemy czekać nieco dłużej.

Podsumowując, nieskomplikowana sprawa o rozwód bez orzekania o winie, gdzie nie ma potrzeby przesłuchiwania świadków może trwać kilka miesięcy, a bardziej skomplikowana nawet do 2, 3 lat.

 

 

 

Autor: Prawnik od rozwodu w Poznaniu, ul. Adama Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

2 myśli na temat “Jak długo trwa sprawa rozwodowa?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł