Home PagePorady prawneJak długo trwa sprawa o orzeczenie separacji przed Sądem w Poznaniu? Analiza na podstawie statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 rok.

Jak długo trwa sprawa o orzeczenie separacji przed Sądem w Poznaniu? Analiza na podstawie statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 rok.

AutorJoanna Jędrzejewska- 2020-06-09
Joanna Janiak- radca prawny w Wrześni- sprawy rodzinne, alimenty, kontakty z dziećmi, rozwód

 

Z reguły osobom, które zdecydowały się na separację zależy na tym by sąd orzekł ją jak najszybciej. Nic więc dziwnego, że klienci którzy zwracają się do naszej kancelarii w Poznaniu, często pytają jak długo będzie trwała sprawa o separację. Oczywiście nigdy nie wiadomo, ile dokładnie potrwa dana sprawa bo jest to uzależnione od wielu czynników, jednak czas trwania takiego procesu można oszacować po zapoznaniu się ze statystykami Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po pierwsze dane te wskazują, że spraw o separację jest znacznie mniej niż procesów rozwodowych. W 2018 r. było łącznie 75 spraw o separację, a spraw o rozwód 2778. 24 takie sprawy zostały rozpoznane w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące, 27 spraw w okresie od 4 do 6 miesięcy, 12 spraw od 6 do 12 miesięcy, 8 spraw powyżej 12 miesięcy do 2 lat, 3 sprawy powyżej 3 lat do 5 lat, żadna nie trwała dłużej niż 5 lat.

Większość spraw o orzeczenie separacji nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. Wnosząc więc pozew o separację, można liczyć, że sprawa taka zakończy się przed upływem 6 miesięcy, możliwe jest nawet, że wyrok zapadnie przed upływem 3 miesięcy. Zdarza się jednak, że sprawa taka może potrwać dłużej – powyżej 6 lub 12 miesięcy. Czas trwania takiego procesu zależy od wielu czynników, między innymi tego jakie wnioski będzie zawierał pozew o separację – czy strony będą zainteresowane orzeczeniem o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, o wykonywaniu władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi, podziale wspólnego mieszkania, czy podziale majątku wspólnego, a także do jakiego sędziego trafi, ile posiedzeń sądu będzie musiało zostać wyznaczone i jakie przerwy będą między nimi.

 

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem napisanym przez prawników z naszej Kancelarii rozwodowej w Poznaniu. Zachęcamy do lektury innych naszych porad dotyczących rozwodu.

Z wyrazami szacunku Kancelaria Rozwodowa w Poznaniu

Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

 

Kancelaria rozwodowa w Wrześni 

Joanna Janiak radca prawny

ul. Sienkiewicza 2/1

Września

+48 531 335 713

kancelariawrzesnia@prawnikpoznanski.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Jak długo trwa sprawa o orzeczenie separacji przed Sądem w Poznaniu? Analiza na podstawie statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 rok.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł