Home PagePorady prawneJak długo muszę jeszcze płacić alimenty na byłego małżonka

Jak długo muszę jeszcze płacić alimenty na byłego małżonka

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-28
Joanna Janiak- radca prawny w Wrześni- sprawy rodzinne, alimenty, kontakty z dziećmi, rozwód

Wielu klientów naszej kancelarii nie wie, że alimenty mogą dotyczyć nie tylko dzieci, ale także byłego małżonka. Wyrok rozwodowy w przypadku wyłącznej winy jednego z małżonków może pociągać za sobą obowiązek płacenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego.

Kiedy wygasa obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Czy można liczyć na zwolnienie z obowiązku płacenia tego świadczenia?

Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka niewinnego wygasa w momencie, w którym były małżonek wstąpi w kolejny związek małżeński. Jeżeli były współmałżonek zawarł nowe małżeństwo, dłużnik alimentacyjny zostaje zwolniony z obowiązku zapłaty tego świadczenia – w szczególności jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy owego dłużnika.

Nadmienić należy, iż kluczowym czynnikiem jest nowy związek małżeński – wszak konkubinat nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania alimentacyjnego. Może natomiast być podstawą do obniżenia wysokości płaconych (lub otrzymywanych) alimentów.

Co jednak, gdy to dłużnik wstąpi w nowy związek małżeński?

Ta okoliczność nie zwalnia dłużnika z obowiązku płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka.

Jeżeli potrzebują Państwo porady prawnej i/lub adwokata, radcy prawnego , który poprowadzi sprawę w sądzie zapraszamy do Kancelarii Kacprzak Kowalak Adwokaci i Radcowie Prawni w Poznaniu; więcej informacji w zakładce „kontakt”.

Prawnik od rozwodu

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Jak długo muszę jeszcze płacić alimenty na byłego małżonka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł