Home PagePorady prawneJak długo muszę jeszcze płacić alimenty na byłego małżonka

Jak długo muszę jeszcze płacić alimenty na byłego małżonka

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-28
Joanna Janiak- radca prawny w Wrześni- sprawy rodzinne, alimenty, kontakty z dziećmi, rozwód

Wielu klientów naszej kancelarii nie wie, że alimenty mogą dotyczyć nie tylko dzieci, ale także byłego małżonka. Wyrok rozwodowy w przypadku wyłącznej winy jednego z małżonków może pociągać za sobą obowiązek płacenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego.

Kiedy wygasa obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Czy można liczyć na zwolnienie z obowiązku płacenia tego świadczenia?

Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka niewinnego wygasa w momencie, w którym były małżonek wstąpi w kolejny związek małżeński. Jeżeli były współmałżonek zawarł nowe małżeństwo, dłużnik alimentacyjny zostaje zwolniony z obowiązku zapłaty tego świadczenia – w szczególności jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy owego dłużnika.

Nadmienić należy, iż kluczowym czynnikiem jest nowy związek małżeński – wszak konkubinat nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania alimentacyjnego. Może natomiast być podstawą do obniżenia wysokości płaconych (lub otrzymywanych) alimentów.

Co jednak, gdy to dłużnik wstąpi w nowy związek małżeński?

Ta okoliczność nie zwalnia dłużnika z obowiązku płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka.

Jeżeli potrzebują Państwo porady prawnej i/lub adwokata, radcy prawnego , który poprowadzi sprawę w sądzie zapraszamy do Kancelarii Prawnej  Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Radcowie Prawni w Poznaniu; więcej informacji w zakładce „kontakt”.

Prawnik od rozwodu

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Jak długo muszę jeszcze płacić alimenty na byłego małżonka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł