Jak często w sprawy o rozwód są kierowane do mediacji? Analiza na podstawie statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu za 2018 rok.
Mediacje są coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Ich zaletą jest to, że są tańsze, szybsze i mniej stresujące niż sprawy sądowe. Fakt, że tak się dzieje wynika również doświadczenia radców prawnych i adwokatów naszej kancelarii w Poznaniu. Zdarza się, że nasi klienci decydują się na takie rozwiązanie również w przypadku rozwodów, co znajduje potwierdzenie w statystykach prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Zgodnie z art. 1838 § 4 kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący może wezwać strony postępowania do udziału w postępowaniu dotyczącym polubownych metod rozwiązywania sporów, w tym w szczególności mediacji. Takie spotkanie może prowadzić sędzia, referendarz sądowy, urzędnik sądowy, asystent sędziego lub stały mediator. Spotkania tego typu jak najbardziej mogą odbyć się również w sprawach rozwodowych. Patrząc na statystyki Sądu Okręgowego w Poznaniu, rozwiązanie takie było stosowane również w Poznaniu, choć należy do rzadkości. Zgodnie z tymi statystykami w 2018 r. w Poznaniu odbyły się trzy takie spotkania, w tym w sprawach o rozwód lub separację zaledwie jedno takie spotkanie. Jednocześnie żadne spotkanie nie zakończyło się skierowaniem stron do mediacji. Widać więc, że 2018 r. nie było to popularne rozwiązanie w sprawie rozwodowej. Patrząc jednak na ten problem z punktu widzenia prawnika z Poznania można wskazać, że sytuacja się zmienia i spotkania takie będą organizowane coraz częściej.
Patrząc na statystyki z Poznania, znacznie częściej zdarza się, że zamiast spotkania dotyczącego mediacji Sąd wydaje postanowienie o skierowaniu stron do mediacji. Postanowień takich w 2018 r. było łącznie 164, a w sprawach o rozwód i separację aż 96. Widać więc, że wprawdzie postanowienia takie w sprawach cywilnych wydawane są dość rzadko jednak są popularne w sprawach o rozwód i separację. Zazwyczaj Sąd decyduje się na takie rozwiązanie jeżeli widzi, że są szanse na polubowne zakończenie sporu.
Ciekawe są również statystyki w zakresie tego, ile spraw skierowanych do mediacji zakończyło się ugodą. Patrząc na dane statystyczne Sądu Okręgowego w Poznaniu widać, że niekiedy ugody takie udaje się zawrzeć. Łącznie w 2018 r. zostało zawarte 46 ugód, w tym w sprawach dotyczących rozwodu i separacji 28. Większa jest jednak liczba spraw, w których pomimo skierowania do mediacji, nie doszło do zawarcia ugody. Spraw takich było w 2018 r. 97, w tym w sprawach rozwodowych i o separację – 58. Zdarzały się również sytuacje, w których postępowanie mediacyjne zakończyło się w inny sposób – we wszystkich sprawach cywilnych było takich spraw – 19, a w sprawach rozwodowych i o separację – 17. Jednocześnie, w 3 sprawach sąd zatwierdził ugodę uzgodnioną przez strony i umorzył postępowanie w związku z tym.
Trzeba pamiętać, że statystyki te dotyczą 2018r. – statystyki za 2019r. nie zostały jeszcze opublikowane. Polubowne rozwiązywanie sporów staje się coraz popularniejsze, dlatego też liczba spraw zakończonych ugodą w 2019r. z pewnością będzie wyższa. Warto więc planując złożenie pozwu rozwodowego zastanowić się nad takim postępowaniem mediacyjnym, by zaoszczędzić czas i stres.
Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.