Home PagePorady prawneJak często strony wnoszą o zasądzenie alimentów w sprawach rozwodowych? Analiza na podstawie statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 rok.

Jak często strony wnoszą o zasądzenie alimentów w sprawach rozwodowych? Analiza na podstawie statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 rok.

AutorJoanna Jędrzejewska- 2020-05-21
Joanna Janiak- radca prawny w Wrześni- sprawy rodzinne, alimenty, kontakty z dziećmi, rozwód

 

Jak wiadomo, zabezpieczenie swoich finansów po rozwodzie jest bardzo istotne. Nic więc dziwnego, że jak wskazuje statystyka prowadzona przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, strony bardzo często wnoszą o zasądzenie renty alimentacyjnej, czy to dla siebie, czy też dla dzieci. Z doświadczenia prawników z naszej kancelarii w Poznaniu wynika, że każdego interesuje to jak często alimenty są zasądzane i w jakiej wysokości.

Chcąc uzyskać odpowiedź na to pytanie warto zapoznać się ze statystykami Sądu Okręgowego w Poznaniu. Pozwalają one dowiedzieć się ile w 2018 r. było roszczeń alimentacyjnych, w tym ile dotyczyło zasądzenia tych świadczeń po raz pierwszy, ile zmiany ich wysokości, ile powództw zostało uwzględnionych, ile oddalonych, w ilu zawarto ugodę oraz w jakiej średnio wysokości były zasądzane na rzecz dzieci i małżonków.

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu w 2018r. wpłynęło łącznie 2219 spraw o zasądzenie alimentów – zarówno o zasądzenie alimentów po raz pierwszy, najczęściej przy orzekaniu o rozwodzie, jak i o zmianę wysokości renty alimentacyjnej. Jest to więc bardzo duża liczba. Podobnie w wielu sprawach powództwo zostało uwzględnione w całości, części i ponad żądanie. W sprawach o zasądzenie alimentów po raz pierwszy uwzględniono powództwo w 2152 sprawach, w sprawach o zmianę ich wysokości w 61 przypadkach. Na rzecz dzieci Sąd zasądził rentę alimentacyjną po raz pierwszy łącznie w 2134 sprawach, na rzecz małżonków w 61 sprawach, a zarówno na rzecz dzieci, jak i małżonków w 24 sprawach. W przypadku natomiast zmiany wysokości alimentów na rzecz dzieci powództwo zostało uwzględnione w 60 sprawach, natomiast na rzecz małżonków zaledwie w jednej sprawie. W przypadku alimentów zarówno dla dzieci i małżonków ani jedno powództwo nie zostało uwzględnione.

Niezwykle ciekawe zarówno dla radców prawnych i adwokatów z Poznania, jak i stron postępowania jest to, w jakiej wysokości Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądzał alimenty zarówno dla dzieci, jak i byłych małżonków. Ogólna uśredniona kwota takich alimentów to 2151,116 zł, w tym dla dzieci – 2.000,711 zł. Widać, że jest to stosunkowo wysoka kwota. Świadczy to o tym, że Polacy zarabiają dość dużo, a dzieci mają duże potrzeby. Wysokość alimentów jest bowiem uzależniona od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanych, jak i uzasadnionych potrzeb małoletnich. W każdym przypadku zarówno te możliwości, jak i potrzeby są zupełnie inne – jest to więc dość indywidualna kwestia. Te kwoty mogły się również zmienić w 2019 r.

 

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

 

Prawnik od rozwodu w Wrześni ( Konin)

radca prawny Joanna Janiak

+48 531 335 713 kancelariawrzesnia@prawnikpoznanski.pl

 

Zostaw swoją myśl na temat “Jak często strony wnoszą o zasądzenie alimentów w sprawach rozwodowych? Analiza na podstawie statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu za 2018 rok.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł