Home PagePorady prawneJak często sąd powierza opiekę nad dziećmi ojcom? Analiza na podstawie statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu za 2018 rok.

Jak często sąd powierza opiekę nad dziećmi ojcom? Analiza na podstawie statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu za 2018 rok.

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2020-05-06 -
3 Komentarze
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Z doświadczenia naszych prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym wynika, że z reguły to kobiety wygrywają spór o dzieci. W społeczeństwie utrwalił się pogląd, że to kobiety mają bliższe kontakty z dziećmi i to one zaspakajają ich potrzeby. Nic więc dziwnego, że również sędziowie opowiadają się za takim poglądem i przeważnie wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzają kobietom. Prawdą jest, że każde dziecko zwłaszcza bardzo małe potrzebuje bliskości matki, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze sprawowanie opieki nad dzieckiem przez matkę jest zgodne z jego dobrem. Życie jednak pisze różne scenariusze i każdy radca prawny lub adwokat zarówno z Poznania jak i pozostałej części Polski przyzna, że zdarzają się sytuację kiedy lepszym rozwiązaniem jest przyznanie opieki ojcu, a nie matce. Znajduje to również potwierdzenie w treści statystyk prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Zgodnie z tymi statystykami łącznie 41 ojców zdecydowało się na złożenie wniosku o powierzenie im wykonywania władzy rodzicielskiej, w tym w 27 sprawach sąd wniosek taki uwzględnił.

Wprawdzie jak widać niewielu ojców złożyło taki wniosek, jednak ci, którzy się na to zdecydowali mieli wbrew pozorom dość duże szanse na jego uwzględnienie.

Statystyki nie podają z jakich powodów wnioski te zostały uwzględnione, jednak z doświadczenia radców prawnych i adwokatów z naszej poznańskiej kancelarii wynika, że ma to miejsce w sytuacji gdy pozostawienie dziecka z matką mogłoby być sprzeczne z jego dobrem, często z uwagi na uzależnienie od alkoholu, narkotyków, czy po prostu brak zainteresowania wychowywaniem dziecka. Jednak, co również wynika z doświadczenia naszych prawników, w sytuacji gdy nie mamy do czynienia z żadnym patologicznym zachowaniem matki i oboje rodzice chcą się zajmować dzieckiem, to większe szanse na powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej ma z reguły kobieta. Nie można zapomnieć, że naczelną zasadą prawa rodzinnego jest dobro dziecka, a w wielu przypadkach zgodnie z jego dobrem jest aby zostało z matką.

 

 

Prawnikom z naszej poznańskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.

Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią: Joanna Jędrzejewska prawnik od rozwodów w Poznaniu ( ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań)

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

3 myśli na temat “Jak często sąd powierza opiekę nad dziećmi ojcom? Analiza na podstawie statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu za 2018 rok.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł