Jak często sąd orzeka o eksmisji w sprawie rozwodowej lub o separację? Analiza na podstawie statystyk Sądu Okręgowego w Poznaniu za 2018 rok.
W orzeczeniu w przedmiocie rozwodu lub separacji sąd może orzec również o sposobie korzystania z mieszkania, które zajmują oboje małżonkowie a w skrajnych przypadkach o eksmisji.
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym eksmisja może mieć miejsce wówczas gdy jeden z małżonków swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Nakazanie eksmisji może nastąpić jedynie na wniosek drugiego małżonka.
Jak widać KRIO zawiera dość ogólne sformułowanie co do tego, kiedy sąd powinien uwzględnić wniosek o eksmisję. Z doświadczenia radców prawnych i adwokatów z naszej kancelarii w Poznaniu wynika jednak, że ma to z reguły miejsce, gdy jeden z małżonków na skutek uzależnienia od alkoholu czy narkotyków stanowi zagrożenie dla drugiego albo gdy jeden z małżonków znęca się nad drugim. Chcąc powstrzymać taką patologiczną i niebezpieczną sytuację sąd może rozstrzygnąć o eksmisji. Wnioski o eksmisję nie są jednak aż tak częste, zazwyczaj jeden z małżonków dobrowolnie opuszcza mieszkanie.
Zgodnie ze statystykami Sądu Okręgowego w Poznaniu sąd ten orzekł eksmisję zaledwie w 25 sprawach rozwodowych i 3 o separację. Nie są to więc duże liczby, zapewne z uwagi na to, że sąd eksmisję orzeka w rzeczywiście skrajnych przypadkach i jedynie na wniosek. Warto jednak pamiętać, że polski kodeks rodzinny gwarantuje taką możliwość i gdy wspólne zamieszkiwanie ze współmałżonkiem budzi uzasadnione obawy jak najbardziej można wnosić o nakazanie przez sąd jego eksmisji.
Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.