Jak często rodzice zawierają porozumienia w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi? Analiza na podstawie danych Sądu Okręgowego w Poznaniu za 2018 rok
Dla każdego rodzica kwestia uregulowania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi jest niezmiernie istotna. Z uwagi na konflikty powstające postępowania rozwodowe wydłużają się i stają się bardziej stresujące. Jako prawnicy zajmujący się sprawami rozwodowymi w Poznaniu zdajemy sobie sprawę z tego, że uregulowanie tych kwestii przed sądem w Poznaniu nie jest łatwe, gdyż trafia do niego mnóstwo pozwów rozwodowych, w tym częstokroć zawierających wnioski nie tylko o rozwiązanie małżeństwa, ale również o podział majątku, alimenty i zazwyczaj sprawy takie trwają bardzo długo. Najdłużej trwają sprawy gdzie konieczne jest przesłuchanie wielu świadków, a z taką sytuacją mamy zazwyczaj do czynienia przykładowo gdy brak jest zgody między rodzicami co do uregulowania kontaktów z dziećmi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na porozumienie w tej kwestii. Świadczą o tym statystyki prowadzone przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu w 2018 r. wpłynęło łącznie 2770 spraw rozwodowych, w tym w 279 rodzice zdecydowali się na przedstawienie Sądowi porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dziećmi. Spośród wszystkich rozpoznawanych w tym roku przez Sąd Okręgowy w Poznaniu spraw rozwodowych 439 zakończyło się uwzględnieniem przez sąd przedstawionego przez rodziców porozumienia.
Wprawdzie nie zostały jeszcze opublikowane statystyki z 2019 r., ale jako prawnicy prowadzący w Poznaniu wiele sporów sądowych, jesteśmy przekonani o tym, że wszelkiego typu rozwiązania polubowne, które są mniej stresujące i mniej czasochłonne stają się coraz bardziej popularne. Tak jest też w przypadku porozumień rodzicielskich o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dziećmi. Zgłasza się do nas coraz więcej klientów, którzy są zainteresowani tym aby sporządzić dla nich takie porozumienie rodzicielskie. Nie tylko prawnicy zauważają bowiem, że rozpoznawanie spraw sądowych trwa coraz dłużej, zwłaszcza w tak dużych sądach, jak Sąd Okręgowy w Poznaniu. Pocieszające jest jednak to, że w przypadku podpisania takiego porozumienia, jak widać na podstawie statystyk, jest duża szansa, że Sąd je uwzględni. Dlatego warto jest skorzystać z takiej opcji choć oczywiście jako doświadczeni prawnicy zajmujący się rozwodami zdajemy sobie sprawę, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Wielokrotnie bowiem małżonkowie są do tego stopnia skonfliktowani, że o żadnym porozumieniu nie może być mowy.
Prawnikom z naszej poznańskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.
Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią: Joanna Jędrzejewska prawnik od rozwodów w Poznaniu ( ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań)