Ja cie kocham, a ty grasz – czyli rozwód z hazardzistą.
Ja cie kocham, a ty grasz – czyli rozwód z hazardzistą.
W związku z tym, iż uzależnienie od hazardu jest chorobą, wiele osób zastanawia się, czy rozwód z hazardzistą jest w ogóle możliwy – w końcu w teorii sąd może odmówić orzeczenia rozwodu, jeśli miałoby ono sprzeciwiać się tzw. zasadom współżycia społecznego. Jak więc rozwieść się z hazardzistą? Czy osobę uzależnioną od hazardu można uznać za wyłącznie winną rozpadu pożycia? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, wspomagając się wyrokami sądów.
Już na wstępie zaznaczyć należy, iż rozwód z hazardzistą oczywiście jest możliwy. Pomimo, iż uzależnienie to uznawane jest za chorobę, sądy przewidują możliwość rozwodu z osobą uzależnioną. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu, osobę uzależnioną można uznać za winną swojej choroby – zwłaszcza, jeśli nie wykazuje woli wyjścia z nałogu. Tak też stwierdził Sąd Najwyższy, wskazując, iż choroba współmałżonka stanowiąca uzależnienie nie stoi na przeszkodzie orzeczenia rozwodu.[1] Jak podkreślono w wyroku SN o sygnaturze C 1283/52: „Konsekwencje swego nieodpowiedzialnego zachowania się pozwany musi wziąć na siebie, nie może nimi obarczać współmałżonka, nie może z tego powodu kwestionować i pozbawiać współmałżonka prawa do innego ułożenia sobie dalszych losów życiowych”.
Czy osobę uzależnioną od hazardu można uznać za wyłącznie winną rozpadu pożycia?
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku o sygnaturze I CKN 306/97, sąd może ustalić także, że żadne z małżonków nie ponosi winy za rozpad małżeństwa, gdy nie można im tej winy przypisać, z przyczyn niezależnych od małżonków takich jak na przykład choroba psychiczna.[2] Warto zaznaczyć jednak, że hazard nie będzie kwalifikował się do powyższego kryterium; pomimo tego, że patologiczne uzależnienie od hazardu uznawane jest za zaburzenie, nie wyłącza ono świadomości podejmowanych działań i nie zaburza możliwości wyrażania swojej woli[3] – tak też wskazał Sąd Rejonowy w Krośnie w wyroku o sygnaturze I C 448/14.
Wnioski
Biorąc pod uwagę praktykę sądową, w której alkoholizm traktować można jako bezpośrednią przyczynę rozpadu pożycia oraz unicestwienie więzi rodzinnych, uznać należy, że hazard również może stanowić podstawę do uznania uzależnionego za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.
Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy, telefonicznie pod numerem +48 61 2224963 lub mailowo – kancelaria@prawnikpoznanski.pl