Home PagePorady prawneIle trwa rozwód?

Ile trwa rozwód?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-10-03

Ile trwa rozwód?

To zdecydowanie jedno z najczęściej zadawanych nam pytań.

Odpowiedzi jest kilka.

Czas trwania rozwodu zależy przede wszystkim od indywidualnego przypadku oraz czynników takich jak: okoliczności rozstania (wyłączna wina jednego małżonka, porozumienie małżonków o rozwodzie bez orzekania o winie) i posiadanie dzieci.

Jeżeli strony są zgodne co do kwestii winy rozpadu małżeństwa oraz (w przypadku ich posiadania) co do kwestii opieki nad dziećmi i alimentów, proces rozwodowy potrwa zdecydowanie krócej. W przypadku gdy strony decydują się na rozwód bez orzekania o winie, sąd może wydać wyrok już na pierwszej rozprawie.

Proces może się wydłużyć jeżeli strony posiadają dzieci i nie są w stanie osiągnąć porozumienia co do tego kto będzie sprawował nad nimi opiekę po rozwodzie. W takim przypadku, sąd sięga po dowód z opinii biegłych psychologów i przesłuchuje świadków. Czas oczekiwania na wydanie opinii przez biegłych orzekających w sprawach rozpoznawanych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu wynosi ok. 6-8 miesięcy, a przesłuchanie świadków dodatkowo wydłuża ten okres.

Rozwód z orzekaniem o winie przed sądem I instancji może trwać nawet 2 lub 3 lata.

W procesie rozwodowym istotne jest więc powierzenie sprawy zaufanemu prawnikowi, który skrupulatnie, rzeczowo i możliwie najszybciej przeprowadzi wszystkie wymagane czynności.

Jeżeli potrzebują Państwo profesjonalnej pomocy przy rozwodzie lub porady w tym zakresie, zapraszamy do naszej kancelarii – wszystkie dane kontaktowe znajdują się w zakładce „kontakt”.

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Ile trwa rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł