Home PagePorady prawneIle spraw rozwodowych rozpoznaje Sąd Okręgowy w Poznaniu ?

Ile spraw rozwodowych rozpoznaje Sąd Okręgowy w Poznaniu ?

AutorJoanna Jędrzejewska- 2020-07-15 -
3 Komentarze
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Nasza Kancelaria ma siedzibę w Poznaniu, dlatego też wiele spośród prowadzonych przez nas spraw rozwodowych toczy się przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.

W związku z tym w sferze naszych zainteresowań pozostaje to, ile spraw rozwodowych prowadzi Sąd Okręgowy w Poznaniu i jak one się kończą.

Niezwykle ciekawą lekturą zarówno dla prawnika, jak i dla zainteresowanego rozwodem są więc statystyki z zakresu spraw cywilnych prowadzone przez Sąd Okręgowy w Poznaniu i publikowane na jego stronie internetowej.

Ze statystyk tych wynika, ile spraw danego typu jest w toku, ile zostało zakończonych i w jaki sposób. Można więc dowiedzieć się, ile spraw rozwodowych było prowadzonych w danym roku kalendarzowym, ile się zakończyło i jakie było rozstrzygnięcie.

Aktualne statystyki dotyczą poprzedniego roku – 2018r. Wynika z nich, że do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynęło łącznie 5.668 nowych spraw rozwodowych, a z ubiegłego roku do rozpoznania pozostało 2.686.

Jednocześnie, uwzględniono w całości albo w części 4.652, oddalono jedynie 28, zwrócono pozew w przypadku 307 spraw, a odrzucono w 16 przypadkach. W 316 sprawach cofnięto pozew, 2 zakończyły się na skutek mediacji.

Jest to bardzo duża liczba, biorąc pod uwagę inne sprawy, chociażby o zapłatę. Wydziały rozpoznające sprawy rozwodowe są więc zasypywane pozwami. Stąd nie powinno dziwić, że czas rozpoznania takich spraw jest dość długi.

Jednocześnie, widać, że bardzo rzadko zdarza się, aby sprawa rozwodowa zakończyła się oddaleniem powództwa. Liczba 28 takich spraw mówi sama za siebie. Sąd sporadycznie uznaje więc, że orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne czy to z uwagi na dobro dzieci, czy też zasady współżycia społecznego. Kierując więc pozew o rozwód do Sądu jest duża szansa, że sprawa zakończy się uwzględnieniem powództwa.

Niekiedy dochodzi również do zwrotu pozwu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy nie uzupełni się braku formalnego w terminie, ale również nie zdarza się to zbyt często.

Podobnie w przypadku odrzucenia pozwu – są to przypadki marginalne.

Fakt, że z poprzedniego roku kalendarzowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zostało tak dużo nie rozpoznanych spraw świadczy o tym, że sprawy rozwodowe często mogą trwać dłużej niż rok.

Autor: Prawnik od rozwodu .pl

Sprawy rozwodowe w Poznaniu

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

3 myśli na temat “Ile spraw rozwodowych rozpoznaje Sąd Okręgowy w Poznaniu ?”

  • Gg

    Ile sąd może zasądzić w kosztach utrzymania kobiety w ciąży oraz po porodzie, jeśli zarabiam 4000 złotych miesięcznie, a koszty mieszkania to 2000 złotych miesięcznie, wliczając w to wyżywienie i inne wydatki? Czy sąd weźmie pod uwagę, że już wysyłam pieniądze na badania itd?

  • Julie

    Czy postanowienie sądu rodzinnego powinno zawierać informację o tym, przez jaki okres trwa dozór kuratora i ograniczenie władzy rodzicielskiej?

  • Julie

    Co mogę zrobić, aby pozbyć się samochodu, który zakupiłam przed ślubem, ale wpisałam męża jako współwłaściciela, a teraz po rozwodzie jest nieużywany i generuje koszty? Czy mogę podzielić majątek z byłym mężem, czy będzie to generowało duże koszty i jakie są szanse na to, że wartość złomowania pojazdu będzie brana pod uwagę przy podziale majątku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł