Home PagePorady prawneIle kosztuje adwokat w sprawach o rozwód w Poznaniu 2023 rok?

Ile kosztuje adwokat w sprawach o rozwód w Poznaniu 2023 rok?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2023-01-24

Ile kosztuje adwokat w sprawach o rozwód w Poznaniu 2023 rok?

Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Nie da się ukryć, że pytanie o cenę jakiegokolwiek produktu, czy usługi w obecnym roku 2023 nastręcza wiele problemów z uwagi na szalejącą od kilkunastu miesięcy inflację, która sięga rzędami 17%.

Inflacja ta spowodowała, że ceny wielu produktów i usług drastycznie skoczyły do góry.

Zatem zasadnym jest pytanie jak kształtują się ceny usług prawniczych w Poznaniu w roku 2023 – roku inflacji?

W szczególności w niniejszym artykule interesują nas ceny tych usług adwokata, czy radcy prawnego, które związane są z prowadzeniem postępowania o rozwód w Poznaniu.

Kwestie związane z kosztami sądowymi postępowania o rozwód opisywaliśmy w jednym z poprzednich artykułów i one można powiedzieć są stałe. To z uwagi na fakt, iż większość opłat regulowana jest przepisami, które w tym zakresie się nie zmieniły i dotyczą całego kraju, czy to jest Poznań, czy Września, czy Jarocin.

Jeżeli chodzi natomiast o wynagrodzenie należne pełnomocnikowi profesjonalnemu ( adwokatowi, radcy prawnemu), którego strona chcąca się rozwieść albo strona, która jest pozwana w procesie o rozwód winna zapłacić, to ta kwestia jest już trochę bardziej skomplikowana i dynamiczna.

 

Ile kosztuje adwokat, radca prawny w sprawie o rozwód w 2023 r. ?

Co wpływa na wynagrodzenie adwokata w sprawie o rozwód?

 

Po pierwsze wysokość wynagrodzenia, jaką ustali Klient ze swoim pełnomocnikiem: adwokatem lub radcą prawnym zależna jest tylko i wyłącznie od umowy zawartej między nim a pełnomocnikiem.

Nie ma w polskim systemie prawnym żadnego taryfikatora, który by narzucał sztywną cenę takiej usługi. Adwokat, radca prawny to nie taksówkarz, który musi trzymać się sztywnej taryfy.

O wysokości wynagrodzenia – honorarium decydować będzie przede wszystkim renoma danego pełnomocnika adwokata radcy prawnego, jak również jego umiejętności negocjacyjne. Ale też umiejętności negocjacyjne Klienta. Nie ma żadnych przeszkód, aby kwotę wynagrodzenia za prowadzenie sprawy o rozwód negocjować, czy mówiąc prościej potargować się o kwotę, której oczekuje od nas radca prawny lub adwokat.

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie 2023?

Ile kosztuje rozwód z winy 2023 r. ?

Przede wszystkim na wysokośc honorarium adwokata, radcy prawnego wpływa stopień skomplikowania sprawy o rozwód.

Co oczywiste w sądzie nie ma dwóch identycznych i dwóch takich samych spraw.

Jedna sprawa o rozwód może być prostą – zakończoną na jednym posiedzeniu, druga może ciągnąć się przez wiele lat i wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dowodów z opinii biegłych, słuchania wielu świadków i wielokrotną wizytą w sądzie.

Kluczowym zatem jest określenie z jakim rozwodem mamy do czynienia:

 

  • czy jest to rozwód bez orzekania o winie,
  • czy strona chce wykazywać winę drugiego małżonka i dochodzić alimentów,
  • czy małżonkowie mają dzieci i pozostają w sporze co do ich miejsca zamieszkania, sposobu uregulowania kontaktów, wysokości alimentów,
  • ty nie chcą też do pasowania dzieli wspólnego majątku,
  • czy regulowana będzie kwestia korzystania z wspólnego mieszkania.

Te wszystkie czynniki wpływają na długość, intensywność i złożoność procesu rozwodowego, ale także na kwestie związane z wysokością wynagrodzenia, którego zażyczy sobie pełnomocnik za prowadzenie danej sprawy.

 

Koszty rozwodu w 2023 r. Ile dokładnie kosztuje rozwód?

Anna Konrady- adwokat od rozwodu, spraw rodzinnych

Przechodząc do konkretów i próbując tutaj ustalić stawki, jakie w chwili obecnej w roku 2023 można oczekiwać za prowadzenie tego typu postępowań w Poznaniu można wskazać, iż w zasadzie najprostsze rozwody ich prowadzenie przez pomocnika profesjonalnego adwokata radca prawnego zaczynają się od około 3000 zł.

Oczywiście być może dany klient jest w stanie znaleźć radcę prawnego, adwokata, który weźmie ciut mniej. Oczywiście także nie ma żadnych przeszkód, żeby taką kwotę zapłacić większą.

Tytułem przykładu z wiedzy, którą posiadamy na przykład w Warszawie minimalne stawki zaczynają się od kwoty 5000 zł.

Natomiast w przypadku rozwodów skomplikowanych tak naprawdę można rzec z angielska: Sky is the limit.

Tutaj w dużym zakresie, tak jak wspominaliśmy wcześniej, honorarium adwokata, radcy prawnego w sprawie rozwodowej zależy to od odczynników związanych z rodzajem wniosków składanych w toku tego postępowania, środków dowodowych, także majątku, który ewentualnie w dalszej kolejności miały być dzielony.

Można wskazać, że w zależności od stopnia skomplikowania każdy dalszy stopień złożoności rozwodu: czyli spór co do dzieci, spór co do wysokości alimentów, co do winy może tak naprawdę te wyjściową stawkę zwielokrotnić.

Na tę chwilę ( 2023 r.) nie jest niczym niezwykłym, żeby najbardziej skomplikowany rozwód z orzekaniem o winie, z alimentami na rzecz małżonka, z alimentami naszych dzieci, z konfliktem co do kontaktów, co do władzy rodzicielskiej, miejsce zamieszkania powodował ustalenie wynagrodzenia adwokata rozwodowego, czy radcy prawnego od rozwodów na poziomie 10 000 zł i więcej a prowadzenie tak złozonej sprawy.

Dodatkowo też często ustalane jest wynagrodzenie za każdą rozprawę rzędu kilkuset złotych za każdy termin rozprawy w sądzie. Za apelację, czy też za rocznicę prowadzenia sprawy.

Oczywiście te stawki mając na uwadze prawie że 20% inflacji w roku 2022 i pewnie podobną w roku 2023 będą pewnie ulegały modyfikacji No niestety nie w dół ale w górę.

 

 

 

 

Jeżeli potrzebują Państwo profesjonalnej pomocy prawnej zaprzeczamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod numerem +48 61 2224963 lub mailowo joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Ile kosztuje adwokat w sprawach o rozwód w Poznaniu 2023 rok?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł