Home PagePorady prawneCzy rozwód pociąga za sobą zmianę nazwiska?

Czy rozwód pociąga za sobą zmianę nazwiska?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2020-03-09
Prawniczki od spraw rozwodowych: Joanna Janiak Rozwód w Koninie i Joanna Janiak Rozwód w Poznaniu

 

Każdy wie, że zawarcie małżeństwa powoduje, że można zmienić swoje nazwisko. Można bądź to przybrać nazwisko męża lub żony, bądź do swojego nazwiska dołączyć nazwisko męża lub żony (tworząc nazwisko dwuczłonowe) lub też pozostać przy swoim nazwisku.

To, jakie nazwisko będzie się nosić po rozwodzie nie jest już takie oczywiste, podobnie, jak nie jest do końca jasne, jak wyglądają formalności związane z jego zmianą – powrotem do swojego poprzedniego nazwiska. Dlatego też klienci często pytają naszych prawników w jaki sposób wrócić do nazwiska panieńskiego.

O nazwisku małżonków po rozwodzie nie orzeka sąd. Podobnie, samo orzeczenie rozwodu nie powoduje automatycznej zmiany nazwiska na to, które miało się przed zawarciem małżeństwa.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje możliwość powrotu do swojego nazwiska sprzed zawarcia związku małżeńskiego. Kodeks przewiduje na to określony termin – 3 miesiące od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Wyrok jest prawomocny, gdy nie można już wnieść od niego żadnego środka zaskarżenia, a więc w przypadku, gdy od jego doręczenia stronom upłynęło 14 dni, podczas których przysługiwało im prawo do wniesienia apelacji.

Zmiana taka jest możliwa poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Może być to dowolny urząd stanu cywilnego, a w przypadku, gdy przebywa się zagranicą – konsul. Za złożenie takiego oświadczenia pobiera się opłatę skarbową w wysokości 11 zł w przypadku, gdy jest składane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego i 50 euro opłaty konsularnej w przypadku, gdy składane jest przed konsulem. Konieczne jest również przygotowanie dokumentów takich, jak dowód tożsamości, dowód opłaty skarbowej, informacje o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa i dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie i odpis prawomocnego wyroku sądowego o rozwodzie.

Oświadczenie takie kierownik urzędu stanu cywilnego lub konsul przyjmie od razu na miejscu, a następnie z czynności sporządzi protokół, który zostanie podpisany przez oświadczającego i urzędnika.

Następnie, kierownik lub konsul prześle sporządzony protokół do kierownika urzędu stanu cywilnego, który wydał akt małżeństwa, aby dołączył do niego wzmiankę o zmianie nazwiska. Gdy wzmianka ta zostanie naniesiona, można zacząć używać swoje poprzednie nazwisko.

Procedura ta nie jest więc skomplikowana i wymaga jedynie przygotowania odpowiednich dokumentów i wizyty w urzędzie. Istotne jest to, aby nie przekroczyć 3 miesięcznego terminu na dokonanie tej czynności, gdyż później szansa na zmianę nazwiska minie.

Autor :Kancelaria prawa rodzinnego w Poznaniu

 

 

Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego.

Prawnik rozwodowy Joanna Jędrzejewska ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Czy rozwód pociąga za sobą zmianę nazwiska?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł