Czy obowiązek płacenia alimentów może zostać przeniesiony na drugą osobę? Czy kwestie uregulowane wyrokiem rozwodowym mogą ulec zmianie?
Gdy opieka nad dzieckiem zostaje powierzona jednemu z rodziców (stronie A), drugi (strona B), płaci świadczenia alimentacyjne – jest to najczęstszy „po-rozwodowy” scenariusz. Nie oznacza to jednak, że ten stan rzeczy nie może ulec zmianie. Jeżeli w którymś momencie to stronie B Sąd przyzna opiekę nad dzieckiem, strona A stanie się dłużnikiem alimentacyjnym. Wynika to z przyjętej retoryki, iż rodzic, który zajmuje się dzieckiem na co dzień, dokłada osobistych starań w wychowanie dziecka – stąd też decyzja o tym, by wyższe alimenty zasądzać właśnie od drugiej strony.
Warto jednak pamiętać, że na wysokość alimentów może wpływać także wkład drugiej strony w wychowanie dziecka. Zdarza się bowiem, że Sąd zmniejsza wysokość alimentów płaconych przez rodzica nie mieszkającego z dzieckiem, gdy ten spędza z pociechą podobną ilość czasu, co strona, u której dziecko mieszka. Innymi słowy, nawet jeżeli rodzic nie mieszka z dzieckiem, ale spędza z nim dużą ilość czasu i aktywnie angażuje się w jego życie, może ubiegać się o zmniejszenie wysokości alimentów.
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, można z całą pewnością stwierdzić, iż rozstrzygnięcia zawarte w wyroku rozwodowym mogą ulegać zmianie, a – co za tym idzie – obowiązek płacenia alimentów może zostać przeniesiony na drugiego rodzica.
Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego.
Prawnik rozwodowy Joanna Jędrzejewska ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu