Home PagePorady prawneCzy obowiązek płacenia alimentów może zostać przeniesiony na drugą osobę? Czy kwestie uregulowane wyrokiem rozwodowym mogą ulec zmianie?

Czy obowiązek płacenia alimentów może zostać przeniesiony na drugą osobę? Czy kwestie uregulowane wyrokiem rozwodowym mogą ulec zmianie?

AutorJoanna Jędrzejewska- 2022-02-08

Gdy opieka nad dzieckiem zostaje powierzona jednemu z rodziców (stronie A), drugi (strona B), płaci świadczenia alimentacyjne – jest to najczęstszy „po-rozwodowy” scenariusz. Nie oznacza to jednak, że ten stan rzeczy nie może ulec zmianie. Jeżeli w którymś momencie to stronie B Sąd przyzna opiekę nad dzieckiem, strona A stanie się dłużnikiem alimentacyjnym. Wynika to z przyjętej retoryki, iż rodzic, który zajmuje się dzieckiem na co dzień, dokłada osobistych starań w wychowanie dziecka – stąd też decyzja o tym, by wyższe alimenty zasądzać właśnie od drugiej strony.

Warto jednak pamiętać, że na wysokość alimentów może wpływać także wkład drugiej strony w wychowanie dziecka. Zdarza się bowiem, że Sąd zmniejsza wysokość alimentów płaconych przez rodzica nie mieszkającego z dzieckiem, gdy ten spędza z pociechą podobną ilość czasu, co strona, u której dziecko mieszka. Innymi słowy, nawet jeżeli rodzic nie mieszka z dzieckiem, ale spędza z nim dużą ilość czasu i aktywnie angażuje się w jego życie, może ubiegać się o zmniejszenie wysokości alimentów.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, można z całą pewnością stwierdzić, iż rozstrzygnięcia zawarte w wyroku rozwodowym mogą ulegać zmianie, a – co za tym idzie – obowiązek płacenia alimentów może zostać przeniesiony na drugiego rodzica.

 

Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego.

Prawnik rozwodowy Joanna Jędrzejewska ul. Mickiewicza 18a/3 w Poznaniu

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Czy obowiązek płacenia alimentów może zostać przeniesiony na drugą osobę? Czy kwestie uregulowane wyrokiem rozwodowym mogą ulec zmianie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł