Czy możliwe jest dokonanie podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym?
Jeżeli trafiliście Państwo na ten artykuł, zapewne zależy Państwu na szybkim uregulowaniu wszelkich kwestii z małżonkiem, z którym chcecie się rozwieść. Bez zbędnych wstępów, dziś przedstawię w jakich sytuacjach możliwy będzie podział majątku już w wyroku rozwodowym.
Jeżeli zależy Państwu na tym, by wyrok rozwodowy zawierał także rozstrzygniecie o podziale majątku wspólnego, w pierwszej kolejności należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek będący częścią składową pozwu rozwodowego. Na podstawie mojego doświadczenia, bez wątpliwości stwierdzić mogę, że sąd dokona podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym tylko wtedy, kiedy małżonkowie są zgodni, co do sposobu jego podziału. Jeżeli pomiędzy małżonkami nie dojdzie do porozumienia w tej kwestii, sąd nie dokona podziału majątku wspólnego bo prowadziłoby to do przewlekłości postępowania rozwodowego.
Warto wspomnieć tutaj o najczęstszym składniku majątku wspólnego, jakim jest mieszkanie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (a dokładniej art. 58 § 2) głosi, iż sąd może dokonać fizycznego podziału mieszkania na dwa osobne lokale lub przyznać wspólne mieszkanie jednemu z małżonków. Jednakże te dwa rozwiązania mogą mieć miejsce tylko w przypadku zgodnego wniosku obu stron – nie nastąpi to na jednostronną prośbę współmałżonka.
Zdecydowanie warto spróbować porozumieć się ze współmałżonkiem w kwestii zgodnego podziału majątku wspólnego. Gdy małżonkowie są co do zasady zgodni w kwestiach finansowych i finalizują wszystkie sprawy związane z rozwodem tj. w tym dzielą wspólny majątek w jednym postępowaniu to takie rozwiązaniem pozwoli im oszczędzić wiele czasu, wiele stresu i pieniędzy.
Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów i podziału majątku małżonków. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.