Home PagePorady prawneCzy intercyza chroni przed długami małżonka?

Czy intercyza chroni przed długami małżonka?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-02-28
Joanna Janiak i Joanna Jędrzejewska zespół Kancelarii- sprawy rodzinne, rozwód, alimenty

Intercyza, czyli rozdzielność majątkowa, w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienić można z pewnością swoistą niezależność i samodzielność – każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać swoim majątkiem, a ewentualne długi egzekwowane są tylko z majątku zadłużonego małżonka. Są to jednak tylko ogólne cechy, które obowiązują w przypadku wyłączenia lub ograniczenia wspólności majątkowej małżeńskiej. Warto wiedzieć, że intercyzę można podpisać zarówno przed rozpoczęciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania – najważniejsze jest, by dokument ten został sporządzony u notariusza – dopiero wtedy ma on zamierzone skutki prawne.

Wracając jednak do pytania postawionego w tytule dzisiejszego artykułu: to, czy intercyza chronić będzie przed długami małżonka, zależeć będzie od rodzaju zawartej umowy majątkowej , daty jej podpisania , ale także od rodzaju i okoliczności powstania długu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeżeli rozdzielność majątkowa została ustanowiona po kilku latach małżeństwa, a dług powstał przed jej ustanowieniem (ale już w trakcie trwania małżeństwa), to dług ten wciąż może stanowić składnik majątku wspólnego – wszak prawo nie działa wstecz.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni w Poznaniu.

 

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Czy intercyza chroni przed długami małżonka?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł