Czy dziecko może odmówić kontaktów z rodzicem?
Dla małżeństwa z dzieckiem, rozwód oznacza także podział opieki na dzieckiem i ustalenie który z rodziców będzie pierwszoplanowanym (wiodącym) a któremu będzie przysługiwało tylko prawo do kontaktów z dzieckiem. Co jednak, gdy dziecko nie chce utrzymywać kontaktu z rodzicem? Czy dziecko może odmówić kontaktów z rodzicem?
Zagadnienia te regulowane są przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.
Wedle art. 113 k.r.o. „Rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”. Uwagę należy zwrócić na słowo obowiązek, które dotyczy obu stron w tej relacji. Z drugiej strony jednak, sąd kierować musi się dobrem dziecka. Co to oznacza w praktyce? Brak tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ decyzja zależy od okoliczności sytuacji.
Jeżeli dziecko doświadcza ze strony rodzica agresji lub złego traktowania, jak najbardziej możliwe będzie nawet całkowity zakaz kontaktów rodzica z dzieckiem.
Należy jednak pamiętać, że nierzadko niechęć dziecka do kontaktów z jednym z rodziców wynika z tego, co dziecko słyszy o nim od drugiego rodzica. Taka sytuacja nie jest dobra dla żadnej ze stron, a tym bardziej dla dziecka. Zadaniem aądu w tym przypadku powinna być prawidłowa ocena sytuacji, to jest wyważenie interesów dziecka i rodzica tak aby w taki sposób, by zapewnić dziecku zdrowy i prawidłowy rozwój, a rodzicowi prawo do kontaktów z dzieckiem.
Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.