Home PagePorady prawneCzy dziecko może odmówić kontaktów z rodzicem?

Czy dziecko może odmówić kontaktów z rodzicem?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-07-28
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Dla małżeństwa z dzieckiem, rozwód oznacza także podział opieki na dzieckiem i ustalenie który z rodziców będzie pierwszoplanowanym (wiodącym) a któremu będzie przysługiwało tylko prawo do kontaktów z dzieckiem. Co jednak, gdy dziecko nie chce utrzymywać kontaktu z rodzicem? Czy dziecko może odmówić kontaktów z rodzicem?

Zagadnienia te regulowane są przez Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy.

Wedle art. 113 k.r.o. „Rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”. Uwagę należy zwrócić na słowo obowiązek, które dotyczy obu stron w tej relacji. Z drugiej strony jednak, sąd kierować musi się dobrem dziecka. Co to oznacza w praktyce? Brak tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ decyzja zależy od okoliczności sytuacji.

Jeżeli dziecko doświadcza ze strony rodzica agresji lub złego traktowania, jak najbardziej możliwe będzie nawet całkowity zakaz kontaktów rodzica z dzieckiem.

Należy jednak pamiętać, że nierzadko niechęć dziecka do kontaktów z jednym z rodziców wynika z tego, co dziecko słyszy o nim od drugiego rodzica. Taka sytuacja nie jest dobra dla żadnej ze stron, a tym bardziej dla dziecka. Zadaniem aądu w tym przypadku powinna być prawidłowa ocena sytuacji, to jest wyważenie interesów dziecka i rodzica tak aby w taki sposób, by zapewnić dziecku zdrowy i prawidłowy rozwój, a rodzicowi prawo do kontaktów z dzieckiem.

 

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.

+48 504 126 688

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Czy dziecko może odmówić kontaktów z rodzicem?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł