Home PagePorady prawneCzy brak współżycia w małżeństwie może być przyczyną rozwodu?

Czy brak współżycia w małżeństwie może być przyczyną rozwodu?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-30

Na wstępie zaznaczyć trzeba, iż sąd orzeknie o rozwodzie tylko jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego – czyli nieodwracalne ustanie więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Istotnym jest udowodnienie, że rozkład pożycia dotyczy każdej z tych sfer – a nie tylko jednej lub dwóch.

Na podstawie powyższego wywnioskować można, iż sam fakt braku współżycia w małżeństwie nie będzie dla Sądu wystarczającym powodem do orzeczenia o rozwodzie.

Co jeśli jednak brak współżycia wynika z ustania więzi emocjonalnej?

Zdarza się, że małżonkowie nie mają ze sobą już niemal nic wspólnego – nie chcą spędzać ze sobą czasu, a uczucie – a razem z nim – współżycie fizyczne już dawno „wygasły”. Takie okoliczności, odpowiednio udowodnione, mogą przemawiać za tym, aby sąd udzielił stronom rozwodu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie dotyczy to sytuacji, w której powodem ustania więzi fizycznej jest choroba małżonka lub praca za granicą. Podkreślić należy również, że sporadyczność współżycia nie stanowi jego całkowitego ustania – nawet jeśli do zbliżenia dochodzi rzadko, sam fakt jego występowania może według sądu przemawiać przeciwko rozwodowi.

Zdarza się, że brak współżycia w małżeństwie spowodowany jest niewiernością jednego z małżonków – to jest już „solidna” podstawa do złożenia pozwu o rozwód, jednak nie można zapomnieć o tym, że zdrada musi zostać udowodniona.

Choć współżycie fizyczne jest dla większości z nas kwestią intymną, należy pamiętać, że zadaniem sądu jest dokładne zbadanie okoliczności wniesienia pozwu o rozwód, a co za tym idzie – także zadawanie „niewygodnych” dla stron pytań. Warto udać się na konsultację z naszymi radcami prawnymi lub adwokatami, aby dowiedzieć się, czego można się spodziewać w takiej sytuacji oraz jak odpowiednio przygotować się do rozwodu.

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Czy brak współżycia w małżeństwie może być przyczyną rozwodu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł