Home PagePorady prawneCo zrobić gdy małżonek nie zgadza się na rozwód?

Co zrobić gdy małżonek nie zgadza się na rozwód?

AutorJoanna Jędrzejewska- 2022-02-05

W sprawach rozwodowych zdarza się sytuacja, w której tylko jeden partner pragnie chce rozwodu, podczas gdy druga strona nie chce wyrazić zgody na zakończenie małżeństwa. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieje możliwość sfinalizowania rozwodu bez uzyskania zgody drugiej strony? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz poruszyć zagadnienia pokrewne im.

Decydując się na wystąpienie o rozwód, warto pamiętać iż jednostronna chęć zakończenia małżeństwa może nie wystarczyć, by sąd orzekł o jego rozpadzie. Osoba A występująca o rozwód wbrew woli swojego małżonka (osoby B) może nie otrzymać go, jeśli (Osoba A) jest wyłącznie winna rozpadowi pożycia. Jednakowoż, samo stwierdzenie, iż jedna strona jest całkowicie winna rozpadowi pożycia nie wystarczy – takie stanowisko należy odpowiednio uargumentować. Jeśli wyłączna wina osoby składającej pozew nie zostanie udowodniona, sprzeciw drugiej strony nie będzie stać na przeszkodzie ogłoszenia wyroku rozwodowego.

Sfinalizowanie rozwodu bez zgody jednej strony może dojść do skutku także w przypadku gdy odmowa małżonka jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Co w praktyce oznacza „sprzeczność odmowy rozwodu z zasadami współżycia społecznego”? Sytuacja ta występuje między innymi wtedy, gdy owa odmowa rozwodu motywowana jest chęcią zemsty czy szykanowania małżonka. Jeżeli małżonek nie wyraża zgody na rozwód tylko po to, aby utrudnić drugiej stronie związanie się z inną osobą, można to zachowanie uznać za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Należy pamiętać, że wymienione egoistyczne pobudki strony odmawiającej rozwodu także trzeba odpowiednio wykazać. W takiej sytuacji nie wystarczą same przypuszczenia o tym, że małżonek działa w ramach zemsty – takie podejrzenie musi być poparte konkretnymi dowodami.

Podsumowując powyższe rozważania, małżonek ma prawo odmówić zgody na rozwód, jednak nie wyklucza to możliwości sfinalizowania go. Jeżeli udowodnione zostanie, iż osoba występująca o rozwód nie jest wyłącznie winna rozpadowi pożycia, Sąd może orzec o rozwodzie – nawet wtedy, gdy jedna ze stron nie wyraziła na to zgody. Odmowa zgody jednej ze stron nie będzie stanowić przeszkody w orzeczeniu rozwodu także wtedy, gdy udowodnimy, iż odmowa ta jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Tekst opracowany w oparciu o K.R.O.

Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem napisanym przez prawników z naszej Kancelarii rozwodowej w Poznaniu. Zachęcamy do lektury innych naszych porad dotyczących rozwodu.

Z wyrazami szacunku Kancelaria Rozwodowa w Poznaniu

Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Co zrobić gdy małżonek nie zgadza się na rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł