Home PagePorady prawneCo ze wspólnym kredytem po rozwodzie?

Co ze wspólnym kredytem po rozwodzie?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-07-02
Joanna Janiak i Joanna Jędrzejewska zespół Kancelarii- sprawy rodzinne, rozwód, alimenty

Małżonkowie często wspólnie zaciągają kredyt np. hipoteczny w celu nabycia na własność mieszkania. Co jednak, gdy doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego, a kredyt nie został jeszcze spłacony?

Kredyt zaciągany przez małżonków w swej istocie jest zobowiązaniem o charakterze solidarnym i rozwód tego stanu rzeczy nie zmienia. . Obowiązek spłacenia wspólnego kredytu dotyczy więc także osób rozwiedzionych. Należy zwrócić uwagę także na istotny czynnik, jakim jest odpowiedzialność solidarna. Owa odpowiedzialność występuje zarówno w sytuacji, gdy małżonkowie wzięli kredyt wspólnie, jak i w sytuacji, gdy jeden małżonek wiedział o zadłużeniu drugiego. Dotyczy to oczywiście tylko długów/zobowiązań powstałych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, która trwa do czasu rozwodu.

Warto podkreślić, iż w przypadku istnienia wspólnoty majątkowej, wierzyciel (np. bank) może żądać spłaty zobowiązań z majątku wspólnego małżonków. Majątek wspólny obejmuje dochody z działalności gospodarczej, dochody z tytułu majątku osobistego (a więc także dochody z działalności gospodarczej rozpoczętej przed zawarciem związku małżeńskiego), wynagrodzenie z tytuły pracy, a także prawa majątkowe (te nabyte w trakcie trwania małżeństwa).

Jak już ustaliliśmy, wspólnie zaciągnięty kredyt nadal pozostaje „wspólnym” kredytem małżonków po rozwodzie. . Istnieje natomiast możliwość przejęcia długu przez jednego z małżonków – to jednak wymaga zgody obu stron, a także zgody banku, który udzielał kredytu. Zagadnienie przejmowania długu reguluje Kodeks Cywilny.

Niekiedy zdarza się, że pomimo obowiązku, jedna ze stron po rozwodzie nie spłaca swojej części rat wspólnego kredytu. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji bank ma prawo żądać spłaty całej raty przez drugą stronę – wszak rozwód nie zmienia solidarnego charakteru wspólnego zobowiązania kredytowegp.

Kwestie rozwiązywania sporów kredytowych po rozwodzie są często zawiłe i niejasne dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z prawem. Warto jednak skorzystać z pomocy kancelarii, która chętnie udzieli wszelkich rad, oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, poprowadzi Państwa sprawę.

 

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł omawiający problematykę rozwodów. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania dotyczące rozwodu i prawa rodzinnego. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem od rozwodu w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Adama Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań.

+48 504 126 688

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Co ze wspólnym kredytem po rozwodzie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł