Home PagePorady prawneCo robić po otrzymaniu pozwu o rozwód?

Co robić po otrzymaniu pozwu o rozwód?

Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Rozwód dla każdego jest stresującym przeżyciem. Z Naszego doświadczenia jako adwokatów prowadzących sprawy rozwodowe w Poznaniu zawsze otrzymanie z Sądu pozwu o rozwód nigdy więc nie będzie komfortową sytuacją, nawet gdy spodziewamy się jego nadejścia. Klienci więc często już po tym, jak zapoznają się z treścią tego pisma, pytają, co robić. Nie jest to łatwe doświadczenie, gdyż pomimo szoku i emocjonalnego podejścia do sprawy trzeba zachować zimną krew i podjąć odpowiednie kroki, by jak najlepiej reprezentować swoje interesy w postępowaniu rozwodowym.

Najlepszym rozwiązaniem z takiej sytuacji jest umówienie wizyty u prawnika, specjalizującego się w rozwodach i okazanie mu na spotkaniu otrzymanego pozwu wraz z załącznikami. Prawnik wówczas dokładnie zapozna się z treścią pozwu i wskaże, jakie kroki prawne podjąć – czy wchodzić w spór co do wszystkich punktów pozwu, czy zawrzeć ugodę, czy też skorzystać z mediacji.

W każdym razie, niezależnie od tego, czy skorzysta się z pomocy adwokata, czy radcy prawnego, konieczne jest sporządzenie odpowiedzi na pozew. Odpowiedź taką należy sporządzić w terminie wyznaczonym przez sąd, przy czym liczy się termin nadania na poczcie lub złożenia w biurze podawczym sądu, a nie rzeczywistego wpływu do sądu. Odpowiedź na pozew skierowana do sądu po terminie będzie zgodnie z nowymi przepisami procedury cywilnej, które weszły w życie dnia 7 listopada 2019r., podlegała zwrotowi i nie będzie brana przez sąd pod uwagę podczas orzekania o sprawie. Jeżeli pisma takiego nie sporządzimy obecnie sąd będzie mógł wydać wyrok zaoczny, w którym nie będzie brał pod uwagę stanowiska pozwanego. Zaniechanie więc napisania odpowiedzi na pozew może mieć bardzo negatywne skutki.

Stanowczo doradzamy więc sporządzenie takiej odpowiedzi. Pismo takie, jak każde pismo procesowe, powinno zawierać miejscowość, datę, sąd i wydziału, do którego jest skierowane, oznaczenie stron postępowanie i koniecznie sygnaturę akt. Pod tymi danymi należy zawrzeć oznaczenie pisma – wskazanie, że jest to odpowiedź na pozew i poniżej wnioski procesowe. We wnioskach tych wskazuje się, czy wnosi się o oddalenie powództwa, jeżeli tak to w jakim zakresie – co do których roszczeń powoda. Można częściowo uznać powództwo, na przykład również wnieść o orzeczenie rozwodu, ale z orzeczeniem o winie, uznać zasadność alimentów na dziecko, ale co do niższej kwoty, niż dochodzona pozwem itp. Oprócz takich wniosków warto również wnieść o przeprowadzenie dowodów na poparcie swojego stanowiska – mogą to być dowody z dokumentów i zeznań świadków. Można również zwrócić się o to, by Sąd wystąpił na przykład do urzędu skarbowego, zakładu pracy współmałżonka, czy urzędu pracy z zapytaniem o to, jakie współmałżonek ma dochody, czy ile zarabiają osoby zatrudnione na analogicznym jak on stanowisku pracy. Dobrze jest wnieść również o zwrot kosztów postępowania sądowego. Po wnioskach powinno sporządzić się uzasadnienie pisma, w którym uargumentuje się swoje stanowisko procesowe, przedstawiając na te okoliczność odpowiednie dowody.

Do sporządzonej odpowiedzi na pozew należy dołączyć jej odpis na strony przeciwnej, jeżeli wnosimy go we własnym imieniu – bez udziału profesjonalnego pełnomocnika.

W dalszej kolejności nie można zapomnieć o tym, aby stawić się na rozprawę rozwodową. W przypadku otrzymania wezwania – nasze stawiennictwo jest obowiązkowe i jego brak może rodzić negatywne konsekwencje prawne – rozpoznanie sprawy pod naszą nieobecność z pominięciem naszego przesłuchania. Dlatego zaraz po otrzymaniu wezwania, czy zawiadomienia na rozprawę warto termin ten zapisać w kalendarzu.

Po otrzymaniu pozwu można również spróbować skontaktować się ze swoim współmałżonkiem i w ramach mediacji spróbować dojść do porozumienia w kwestii orzeczenia rozwodu lub też porozmawiać o możliwości utrzymania małżeństwa. Z doświadczenia adwokatów rozwodowych wynika, że w sprawach rozwodowych wielokrotnie udaje się zawrzeć ugodę. Takie rozwiązanie jest znacznie mniej stresujące i pozwala przyspieszyć postępowanie. W przypadku, gdy kontakt ze współmałżonkiem jest utrudniony, można skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który będzie pośredniczył w negocjacjach.

 

Jeżeli po przeczytaniu niniejszego artykułu macie Państwo dalsze pytania dotyczące rozwodu, to zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią prawną zajmująca się rozwodami w Poznaniu: Joanna Jędrzejewska – Rozwód Poznań- Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

 

Autor: Prawnik od rozwodu .pl

Adwokat rozwodowy w Poznaniu

Zostaw swoją myśl na temat “Co robić po otrzymaniu pozwu o rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł