Home PagePorady prawneCo NIE może być dowodem w sprawie o rozwód?

Co NIE może być dowodem w sprawie o rozwód?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-10-05

Co NIE może być dowodem w sprawie o rozwód?

Rozwody to często procesy związane z ogromną ilością dowodów, nie tylko w postaci przesłuchań świadków, ale również w postaci wiadomości tekstowych, głosowych, czy postów z portali społecznościowych. Należy jednak uważać na to, co przedkładamy jako dowód w sądzie, a także na to, w jaki sposób uzyskaliśmy dane informacje – i właśnie o tym dzisiejszy wpis.

Podstawę naszych rozważań stanowić będzie wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu dostępny na Portalu Orzeczeń Sądowych.

Streszczenie stanu faktycznego

W toku sprawy rozwodowej, pozwany R. K. siłą wyrwał swej ówczesnej małżonce telefon z ręki, a następnie przy pomocy usługi specjalistycznej firmy uzyskał dostęp do informacji zapisanych w telefonie użytkowanym przez żonę, które to informacje zapisane na płycie DVD przedłożył w sądzie cywilnym w sprawie o rozwód. Wyżej opisane działanie miało na celu udowodnienie rzekomej zdrady, której miała dopuścić się żona R.K.

Działanie pozwanego nie tylko nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, ale – w ocenie poznańskiego sądu – stanowiło również przestępstwo z art. 267 § 2 Kodeksu karnego o bezprawnym  uzyskaniu informacji.

W wyroku o sygnaturze IV Ka V/18, poznański sąd stwierdził, że „Wystarczające jest, jeżeli sprawca działa wbrew woli uprawnionego podmiotu, który jest dysponentem sieci. (…) W tej perspektywie do realizacji znamion z art. 267 § 2 k.k. dojdzie w sytuacji, w której sprawca uzyska dostęp do systemu informatycznego, posługując się hasłem i loginem osoby uprawnionej, lecz bez jej wiedzy lub zgody.”

Wnioski

Choć dla większości z nas oczywistym jest, iż taka próba pozyskania dowodów nie powinna mieć miejsca, w toku sprawy rozwodowej małżonkowie potrafią uciekać się do różnych rozwiązań, aby udowodnić winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego strony przeciwnej. Ważne jest, aby podejść do sprawy racjonalnie i ze spokojem, w czym pomóc może radca prawny lub adwokat. Osoby te posiadają doświadczenie i wiedzą, co może stanowić wartościowy dowód w sprawie, a co może obrócić się przeciwko Klientowi. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy jeżeli potrzebują Państwo specjalistycznej pomocy prawnej – wszelkie dane znajdują się w zakładce Kontakt.

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Co NIE może być dowodem w sprawie o rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł