Home PagePorady prawneBrak udziału pozwanego w procesie o rozwód a wyrok zaoczny

Brak udziału pozwanego w procesie o rozwód a wyrok zaoczny

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2020-04-15 -
7 Komentarzy
Anna Konrady- adwokat w Jarocinie

Niejednokrotnie zdarza się, że klienci pytają prawników z naszej kancelarii co się stanie, jeżeli ich współmałżonek nie zechce wziąć udziału w sprawie rozwodowej – czy w takiej sytuacji Sąd może orzec rozwód?

Odpowiedź jest twierdząca, choć problemy mogą pojawić się w momencie, gdy pozwany nie będzie odbierał korespondencji.

Po wszczęciu postępowania Sąd kieruje odpis pozwu do pozwanego, wyznaczając mu termin na sporządzenie odpowiedzi na pozew, w której będzie mógł zająć swoje stanowisko.

Może się zdarzyć, że pozwany, pomimo skierowania takiej korespondencji na jego adres, który zna powód, nie odbierze jej w terminie dwóch tygodni i zostanie ona zwrócona do Sądu. Brak odbioru korespondencji w okresie dwóch tygodni (po dwukrotnym awizowaniu) oznacza, że zgodnie z nowymi przepisami powód musi zwrócić się do komornika, by to on doręczył pismo. Następnie w terminie 2 miesięcy od doręczenia mu zawiadomienia o braku możliwości doręczenia pisma pozwanemu, przedkłada w sądzie potwierdzenie doręczenia pisma przez komornika, zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub przedstawia dowód, że pozwany przebywa pod wskazanym adresem. W przypadku braku wykonania zobowiązania, sąd umarza postępowanie. Jeżeli więc ma się pewność, gdzie pozwany przebywa to nie powinna więc być problemu z kontynuowanie postępowania, nawet jeżeli nie zechce odebrać korespondencji z sądu.

Nowelizacja postępowania cywilnego znacznie ułatwia wydanie wyroku zaocznego – wyroku, który sąd wydaje, gdy pozwany nie bierze udziału w sprawie. W obecnym stanie prawnym wystarczające jest, aby pozwany nie sporządził w terminie wyznaczonym przez sąd odpowiedzi na pozew. Wyrok taki może być wydany bez udziału stron na posiedzeniu niejawnym sądu. Sąd może jednak pomimo niezłożenia odpowiedzi na pozew, wyznaczyć rozprawę i jeżeli na tej rozprawie pozwany się nie stawi – sąd również wydaje wyrok zaoczny.

Wyrok zaoczny jest wiec wydawany, gdy pozwany nie bierze udziału w sprawie i może być wydany również w sprawie rozwodowej. Wyrok taki uwzględnia powództwo w całości, o ile fakty przytoczone w pozwie nie budzą uzasadnionych wątpliwości lub nie zostały przytoczone w celu obejścia prawa.

Jest to więc bardzo korzystna sytuacja dla osoby, która chce się rozwieść. Trzeba jednak pamiętać, że od wyroku takiego pozwanemu przysługuje sprzeciw. Po wniesieniu sprzeciwu sąd rozpoznaje sprawę i wyrok taki może bądź to w całości lub w części utrzymać w mocy, bądź to uchylić go i orzec o żądaniu pozwu.

Widać więc, że możliwe jest uzyskanie rozwodu bez udziału pozwanego. Co więcej rozwód taki można uzyskać już na pierwszej rozprawie. Z reguły będzie on również uwzględniał powództwo.

Fakt, że pozwany nie ma ochoty brać udziału w sprawie rozwodowej nie może więc mieć negatywnego wpływu na jej rozpoznanie.

Więcej na temat spraw rozwodowych, ich prowadzenia, roli adwokata od rozwodu, prowadzenia sprawy o rozwód w Poznaniu znajdziecie Państwo w innych wpisach na naszym blogu.

Zapraszamy: Kancelaria rozwodowa w Poznaniu

Prawnik od rozwodu w Poznaniu, ul. Adama Mickiewicza 18a/3 Poznań

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

 

7 myśli na temat “Brak udziału pozwanego w procesie o rozwód a wyrok zaoczny”

 • Iwona

  W moim przypadku było podobnie. Pozwany nie zjawił się na rozprawie i sad wydał wyrok zaoczny winy (byłego) męża przychylając się całkowicie do mojego pozwu. Tylko nurtuje mnie pytanie, nigdzie się nie doczytałam, czy jeśli pozwany nie odebrał wyroku zaocznego to w jaki sposób i kiedy wyrok się uprawomocnia, skoro m 2 tygodnie od daty doręczenia na złożenie sprzeciwu?

 • Interpack

  A jeśli żadna ze stron nie stawi się na sprawę rozwodową czy sąd wyda wyrok zaocznie z uwzględnieniem powództwa jeśli nie budzi ono żadnych wątpliwości?

  • Radca Prawy Bartosz Kowalak

   Jednoznacznie nie można odpowiedzieć, iż tak właśnie będzie. Niemniej jednak brak odpowiedzi na pozew o rozwód i brak stawiennictwa pozwanego na salę sądową daje taka molziwość sądowi.

 • Poirytowana

  U mnie jest inny problem. Mąż odebrał pozew rozwodowy, napisał odpowiedź, ja wysłałam po jego odpowiedzi jeszcze pismo procesowe, bo chciałam sprostować bajki z jego odpowiedzi i zmodyfikować wcześniej zaproponowane przeze mnie terminy kontaktów z dziećmi. I sprawa ucichła. Zadzwoniłam do sekretariatu sadu i się dowiedziałam, że mąż przestał odbierać korespondencję i miał zapłacić 100 zł za coś, czego nie zrobił. Nie dowiedziałam się, za co ma być to opłata (zapłaciłam 600 zł za pozew wcześniej i nie chciałam na razie żadnych pieniędzy od niego) i na razie żaden termin rozprawy nie został wyznaczony. Czy długo będzie się ciągnąć, jeżeli on z premedytacją kolejnych pism nie odbiera?

  • Radca Prawy Bartosz Kowalak

   Dzień dobry,

   100 zł moze byc opłata od wniosku o zabezpieczenie. Musiałaby Pani sie przejśc do sądu i przejrzeć zamówione akta.
   Jak długo potrwa sprawa, to trudno okreslic, ale i 2-3 lata nie jest niczym niespotykanym.

   Z wyrazami szacunku
   Prawnik od rozwodu

 • Ekuco

  Powiedz mi, jak Ukraińcy mogą się rozwieść w Polsce kto ma prawo się rozwieść? Nie ma majątku, jest dziecko z pierwszego małżeństwa z żoną, na męża nie zapisano z góry wielkie dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł