Home PagePorady prawneBierność rodzica podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Bierność rodzica podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej.

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-11-13
Joanna Jędrzejewska – Sprawy rozwodowe Luboń, Mosina, Puszczykowo

Bierność rodzica podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Ostatnio pisaliśmy o tym, co zrobić, gdy jeden z rodziców utrudnia realizację kontaktów z dzieckiem. Dzisiaj natomiast pochylimy się nad możliwymi rozwiązaniami w sytuacji, gdy rodzic nie spotyka się z dzieckiem, nie partycypuje w kosztach jego utrzymania i nie realizuje obowiązków rodzicielskich względem dziecka. Analizy dokonamy w oparciu o wyrok jednego z poznańskich sądów.

W sprawie o sygnaturze IV RC 477/13, stan faktyczny przedstawiał się następująco; ojciec dziecka nie interesował się córką, którą od urodzenia wychowywała samotnie matka. Jak wskazano w wyroku:

Pozwany nie widział dziecka po urodzeniu, nie brał żadnego udziału w jego wychowaniu i utrzymaniu. Nie przejawiał żadnego zainteresowania sytuacją, nie partycypował też w żadnym stopniu w zakupie rzeczy potrzebnych dla dziecka przed porodem.”

Co więcej,  

Pozwany nie podjął żadnego kontaktu z powódką, by ustalić kwestię odwiedzin dziecka, nie telefonował z zapytaniem o jego rozwój, jak też w żaden inny sposób nie dopytywał jak czuje się matka dziecka i małoletnia i w czym może im pomóc. Nie zweryfikował też swojej postawy w zakresie partycypowania w kosztach utrzymania córki i dotąd nie przekazał matce dziewczynki żadnego wsparcia finansowego dla niej.”

Po dogłębnej analizie sprawy oraz przez wzgląd na rażący brak zainteresowania dzieckiem ze strony ojca, Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził co następuje:

Nie budzi wątpliwości, że po stronie pozwanego brak jest zainteresowania małoletnią, w szczególności nie pomaga matce dziecka w opiece nad nim, ani w jego wychowaniu. Nadto do tej pory, poza incydentalnymi spotkaniami, nie dochodziło do wzajemnych kontaktów pozwanego z córką. (…) Poza brakiem osobistego wkładu w wychowanie dziecka, zwrócić należy także uwagę na to, że pozwany jedynie w ograniczonym zakresie łoży na jej utrzymanie. Powyższe każe uznać, że w chwili obecnej ziściły się przesłanki do pozbawienia pozwanego władzy rodzicielskiej nad małoletnią”.

Jeżeli rodzic nie wykazuje zainteresowania dzieckiem i nie próbuje nawiązać z nim relacji, warto zastanowić się nad wystąpieniem do sądu z wnioskiem o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Jeżeli potrzebują Państwo fachowej pomocy prawnej w sprawach z zakresu prawa rodzinnego zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy, telefonicznie: +48 61 2224963 lub mailowo: kancelaria@prawnikpoznanski.pl

 

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Bierność rodzica podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł