Home PagePorady prawneBezpłodność jako przyczyna rozwodu

Bezpłodność jako przyczyna rozwodu

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-29
Joanna Jędrzejewska -prawnik od rozwodu i prawa rodzinnego w Poznaniu.

Według WHO bezpłodność jest chorobą cywilizacyjną, a w Polsce z tym problemem zmaga się około 20% małżeństw. Czy bezpłodność może stanowić przyczynę rozwodu? Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.

Chociaż nie każda para chce mieć dziecko, większość z nas postrzega posiadanie potomstwa jako naturalną kolej rzeczy w życiu człowieka. Co w takim razie w sytuacji jeśli para chce mieć dziecko, ale jedna ze stron jest bezpłodna? Czy sąd może uznać osobę bezpłodną winną rozkładu pożycia? Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że nierzadko brak możliwości posiadania potomstwa „odbija” się na małżeństwie, a w konsekwencji rzeczywiście może doprowadzić do ustania między małżonkami więzi duchowych, fizycznych i gospodarczych. Jeśli nastąpi opisany rozkład pożycia małżeńskiego i, co ważne, nie będzie widoków na poprawę relacji, para zapewne otrzyma rozwód. Wcześniej jednak, małżonkowie muszą ustalić, czy godzą się na rozwód bez orzekania o winie, czy nie. Jeśli takiej zgody nie będzie,, sąd będzie musiał zbadać, która ze stron winna jest rozpadowi pożycia małżeńskiego. Wracając do tytułu, czy w przypadku przeprowadzenia postępowania co do winy jednej ze stron, bezpłodna osoba może zostać uznana za winną?

Sądy najczęściej przyjmują zasadę, że bezpłodność nie jest winą rozpadu małżeństwa – najczęściej więc uznają to schorzenie za „niezawinioną przyczynę rozkładu” (np. wyrok SN z dnia 10 marca 1951 roku, sygn. akt: C 48/51). Takie uzasadnienie należy rozumieć w sposób następujący: bezpłodność jako czynnik uniemożliwiający posiadanie potomstwa może doprowadzić do rozpadu pożycia, a więc może być jego przyczyną, jednakże sama w sobie nie może stanowić o winie strony bezpłodnej.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że bezpłodność zostanie uznana za niewinioną przyczynę rozpadu pożycia tylko jeśli osoba na nią cierpiąca:

– dowiedziała się o niej w trakcie trwania małżeństwa,

– owa bezpłodność spowodowana została czynnikami niezależnymi od osoby nań cierpiącej.

Bezpłodny małżonek może jednak zostać uznany za winnego rozpadu pożycia jeśli:

– zataił fakt swojej bezpłodności,

– celowo doprowadził do bezpłodności (np. poprzez specjalistyczny zabieg – wyjątkiem będzie oczywiście zabieg, który został przeprowadzony za zgodą obu stron).

Bezpłodność w Polsce dotyka 1/5 par – warto więc przełamać tabu i rozmawiać na ten temat.

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł nieco poszerzył Państwa wiedzę na ten temat. Jeżeli mają Państwowątpliwości, pytania lub potrzebują pomocy prawnej, zachęcam do umówienia się na konsultację prawną – wszystkie dane kontaktowe znajdują się w zakładce „kontakt”.

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Bezpłodność jako przyczyna rozwodu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł