Home PagePorady prawneAlimenty za okres wsteczny – jak to działa?

Alimenty za okres wsteczny – jak to działa?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-28
Bartosz Kowalak – radca prawny w Poznaniu

Alimenty są świadczeniem obowiązującym od dnia ich zasądzenia i mają na celu zaspokojenie bieżących potrzeb osoby, która je pobiera. Najczęściej świadczenie to obowiązuje od dnia, w którym został złożony w sądzie pozew. Warto się jednak zastanowić, czy można się ubiegać o alimenty za okres wstecz (wstecz oznacza tutaj przed dniem wniesienia pozwu).

Jak wspomniałam na wstępie alimenty mają służyć zaspokajaniu potrzeb bieżących. Istnieją jednak dwie sytuacje, w których możliwe będzie domaganie się alimentów za okres wstecz

Zgodnie z art. 137 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty.

Owe „niezaspokojone potrzeby” to pierwszy przykład sytuacji uprawniającej do ubiegania się o alimenty wstecz (np. nieopłacony czynsz), drugi to natomiast sytuacja zobowiązań zaciągniętych przez stronę, która zajmuje się dzieckiem na co dzień, na pokrycie tychże potrzeb np. kredytów, pożyczek.

Warto wspomnieć, iż o alimenty wstecz najlepiej ubiegać się podczas trwania sprawy o alimenty – jeśli będą Państwo ubiegać się o nie już po, szanse na uzyskanie alimentów za okres wsteczny są nikłe.

Co natomiast z rodzicem, który przez cały ten czas w całości pokrywał wszystkie koszty opisane powyżej? Rodzic ten może (i powinien) dochodzić roszczenia regresowego względem strony, która uchylała się od płacenia alimentów. Mówi o tym przepis §1 art. 140 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić.

Rodzic, który wszystkie opisane wcześniej wydatki ponosił „z własnej kieszeni”, powinien także pamiętać, iż zasądzenie roszczenia regresowego nie będzie oznaczało zwrotu całej kwoty, a tylko jej część (ponieważ zapewnienie dziecku opieki znajduje się w gestii obu rodziców).

Zarówno opisanych powyżej alimentów, jak i roszczeń regresowych, domagać można się za okres trzech lat wstecz.

 

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@prawnikpoznanski.pl

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Alimenty za okres wsteczny – jak to działa?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł