Home PagePorady prawneAlimenty od dziadków sposobem na dłużnika alimentacyjnego?

Alimenty od dziadków sposobem na dłużnika alimentacyjnego?

AutorRadca Prawy Bartosz Kowalak- 2022-05-28
Anna Konrady- adwokat w Jarocinie, sprawy rodzinne i rozwód

Unikanie obowiązku płacenia alimentów to niestety w Polsce niezwykle powszechne zjawisko. Z naszego doświadczenia wynika, że alimenty to jeden z częstszych problemów rozwodników. Nieraz zdarza się, że nawet postępowanie komornicze nie jest dla dłużnika wystarczająco motywujące, aby zaczął płacić świadczenie alimentacyjne. Dlaczego? Głównie dlatego, że wiele osób pracuje „na czarno” – a tego rodzaju źródła dochodów komornik zająć nie może – to też i postępowanie komornicze nie robi na dłużniku wrażenia. Co więc można zrobić, aby otrzymać zaległe kwoty świadczeń alimentacyjnych?

Niewiele osób wie, że w przypadku „upartego” dłużnika alimentacyjnego można udać się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka (sądu rodzinnego), aby ten zasądził alimenty od rodziców dłużnika, czyli dziadków. Sąd rodzinny może zasądzić alimenty od dziadków dziecka w trzech sytuacjach. Pierwsza z nich to przypadek, w którym pobieranie alimentów od dłużnika jest wysoce utrudnione lub niemożliwe Drugim przykładem będzie sytuacja, w której dłużnik alimentacyjny nie ma możliwości płacenia świadczenia (nie chodzi tu o możliwości finansowe, tylko okoliczności jak np. pobyt w szpitalu). Ostatnia sytuacja umożliwiająca zasądzenie alimentów od rodzica dłużnika to śmierć dłużnika.

Jeżeli mają Państwo pytania związane z tematyką prawa rodzinnego lub chcą Państwo umówić się na poradę prawną, zapraszamy. Wszystkie niezbędne dane znajdą Państwo w zakładce „kontakt”.

 

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości dotyczące rozwodu? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem od rozwodów: Joanna Jędrzejewska- radca prawny. Poznań- Mickiewicza 18a/3

+48 504 126 688

joanna.jedrzejewska@kacprzak.pl

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Alimenty od dziadków sposobem na dłużnika alimentacyjnego?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł