ABC alimentów
Jak wygląda proces występowania o alimenty?
Kwestia alimentów tego jak o nie wystąpić regulowana jest przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Proces ten należy rozpocząć od złożenia do Sądu wniosku pozew o alimenty. Co powinien zawierać taki pozew wniosek? Do pozwuwniosku załączyć należy przede wszystkim odpis aktu urodzenia dziecka, na które mają być świadczone alimenty. Dodać należy także odpis aktu małżeństwa oraz odpis wyroku rozwodowego czy separacji, jeżeli któreś z wymienionych miało miejsce.
Kolejne podstawowe elementy, który należy załączyć do wniosku toDo pozwu o alimenty warto załączyć zaświadczenie o wysokości zarobków rodzica występującego o alimenty w imieniu dziecka (lub zaświadczenie o bezrobotności bądź fakcie pobierania świadczeń/zasiłków wszelkiego rodzaju).We wniosku pozwie muszą także pojawić się dochody drugiej strony.
Nie można także zapomnieć o załączeniu kosztorysu wydatków na dziecko, związanych ze szkołą czy, wyżywieniem, zakupem odzieży i obuwia oraz kosztorysu wydatków na ewentualne korepetycje, bądź zajęcia dodatkowe. Jeżeli dziecko ma jakieś dolegliwości wymagające leczenia, terapii lub rehabilitacji, strona wnosząca o alimenty powinna załączyć zaświadczenie od lekarza.
Ponadto, do wniosku należy załączyć rachunki za opłaty domowe (rachunki na dom, w którym mieszka dziecko), np. gaz, energia, woda, itp.; a także wszelkie rachunki za rzeczy, które zostały zakupione dla pociechy.
Ważne jest to, aby wszystkie powyższe dokumenty przedłożyć w dwóch kopiach – dla Sądu sądu oraz dla drugiej strony (pozwanego/pozwanej).
Od czego zależy wysokość alimentów?
Nie istnieją przepisy regulujące konkretną, uniwersalną kwotę alimentów. Jakie są więc czynniki decydujące o ich wysokości?
Należy tu wskazać trzy główne wyznaczniki – potrzeby dziecka (zapewniające mu godne i odpowiednie warunki rozwoju), zarobek i majątek rodzica, a także stopień zaangażowania pozwanego w wychowywanie pociechy.
Co zrobić, gdy druga strona uchyla się od obowiązku płacenia?
Niestety taka sytuacja nie jest rzadkością – niejeden klient naszej Kancelarii poznańskiej kancelarii zmagał się z podobnym problemem. Dzięki zmianom wprowadzonym zaledwie kilka lat temu liczba dłużników alimentacyjnych maleje, jednak wciąż jest to niezwykle częsty problem. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy wiedzieć, iż od 2017 roku polskie prawo traktuje uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów jako przestępstwo. Oznacza to, iż w przypadku niepłacenia alimentów, dłużnika może czekać kara ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.
Co więcej, do drzwi dłużnika prędzej czy później zapuka komornik, aby doprowadzić do spłaty długów, wraz z naliczonymi odsetkami. Warto pamiętać, że dług alimentacyjny powstaje dopiero w momencie, gdy egzekucja należności nie dochodzi do skutku przez (co najmniej) 2 miesiące.
Jeżeli dłużnik uchyla się od płacenia alimentów ponad 6 miesięcy, właściwa mu dla jego miejsca zamieszkania gmina może wnioskować o zarejestrowanie dłużnika w Biurze Informacji Gospodarczej, które gromadzi dane o nierzetelnych dłużnikach. Wiąże się to z wieloma utrudnieniami – wpisana do w/w rejestru osoba może utracić kontrahentów lub zaszkodzić opinii swojej firmy.
Wierzyciel alimentacyjny może przede wszystkim wnioskować w gminie o przyznanie prawa do pobierania Świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Po odpowiednim udowodnieniu faktu unikania płacenia alimentów przez dłużnika, strona może otrzymać świadczenie z tytułu zasądzonych alimentów jeżeli spełnia kryteria określone w przepisach.
Warto udać się na poradę prawną do kancelarii, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie.
Prawnikom z naszej poznańskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.
Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią: Joanna Jędrzejewska prawnik od rozwodów w Poznaniu ( ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań)